Córka mściciela z Litwy wraca pod opiekę matki. Wściekły tłum szturmował dom [WIDEO]

Dantejskie sceny rozegrały się w czwartek rano przed domem rodziny Drasiusa Kedysa, zwanego ?mścicielem z Litwy?. Jego 8-letnia córka Deimante Kedyte została przekazana pod opiekę matki. Dom otoczył tłum mieszkańców, którzy oskarżają matkę o stręczenie własnego dziecka pedofilom.

Sąd pięć miesięcy temu zdecydował, że córka Drasiusa Kedysa ma wrócić pod opiekę swojej matki - Laimute Stankunaite. Dziewczynka przebywała pod opieką krewnych swojego ojca. Kedys utrzymywał, że Stankunaite i jej siostra są członkami siatki pedofilskiej.

Wielu mieszkańców litewskiego miasteczka Garliava gorąco protestowało przeciw decyzji sądu. Poprzednio mieszkańcy uniemożliwiali zabranie dziewczynki, otaczając dom krewnych Kedysa kordonem. W czwartek rano Stankunaite i jej prawnik, ubrani w kamizelki kuloodporne i chronieni przez kilkudziesięciu policjantów, weszli do domu i wyprowadzili dziewczynkę do stojącej w pobliżu furgonetki. Stankunaite niosła wyrywającą się i krzyczącą córkę na rękach.

 

Grupa demonstrantów stojących przed domem wykrzykiwała obelgi pod adresem matki dziewczynki, niektórzy płakali. Doszło do zamieszek, policja zatrzymała 39 osób. Nagrania wideo dokumentujące zajście umieszczono w internecie.

Matka i dziewczynka zostały przewiezione do nieujawnionego miejsca i są pod ochroną policji.

 

Tuż po tej akcji setki Litwinów spotkały się w Wilnie na czuwanie przed siedzibą prezydent kraju Dalii Grybauskaite, chcąc zmusić ją do zmiany decyzji sądu.

Sprawa Kedysa: szokujace zarzuty i tajemnicza śmierć

Sprawa Drasiusa Kedysa od trzech lat bulwersuje Litwę. W 2009 roku Kedys stwierdził, że jego córka była molestowana m.in. przez sędziego Jonasa Furmanavicziusa, znanego biznesmena Andriusa Usasa i jednego z polityków. Dziewczynkę podsunęła domniemanemu pedofilowi siostra Stankunaite - Violeta. Kedys oskarżył też swoją konkubinę o stręczenie córki swoim znajomym pedofilom.

Mężczyzna próbował uzyskać sądowy nakaz chroniący córkę, ale mu się to nie udało. Bezskutecznie próbował też zainteresować sprawą policję, polityków i dziennikarzy. Zastrzelił więc sędziego Furmanavicziusa i Violetę, a później zaczął się ukrywać. Zamieszczone w internecie filmy z zeznaniami Deimante biły rekordy popularności.

Przez siedem miesięcy Kedys był poszukiwany przez policję. Później znaleziono jego zwłoki. Przyczyny śmierci są niejasne. Na pogrzeb Kedysa przybyły tysiące Litwinów, dla których stał się on męczennikiem walczącym z korupcją w systemie sprawiedliwości.

Matka twierdzi, że córka wszystko zmyśliła

Zeznania Deimante potwierdzają zarzuty wobec matki. Dziewczynka jest jedyną poszkodowaną i świadkiem w sprawie, a jej matce nie postawiono zarzutów - podaje "Kurier Wileński". Kolejne posiedzenia w sprawie zostały przełożone i nie wiadomo, czy proces będzie kontynuowany. Jej interesy reprezentuje obecnie Stankunaite, która zaprzecza, że jej przyjaciele molestowali dziewczynkę i twierdzi, że córka wszystko zmyśliła. Według Stankunaite całą sprawę ukartowała siostra Kedysa, która jest sędzią w kownieńskim sądzie i chciała się w ten sposób pozbyć rywala - sędziego Furmanavicziusa.

Jak pisze "Kurier Wileński", wielu Litwinów obawia się, że Deimante może zostać wywieziona za granicę, a całej sprawie "ukręci się łeb".

Królowie z całego świata zjechali na jubileusz królowej Elżbiety II [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM