Portugalia: coraz więcej aborcji na życzenie. Politycy się martwią: to forma antykoncepcji

W Portugalii rośnie liczba aborcji na życzenie. Politycy zastanawiają się nad utrudnieniem łatwego obecnie dostępu do tego zabiegu.

Z najnowszych badań wynika, że w Portugalii, która zalegalizowała aborcję na życzenie pięć lat temu, z roku na rok dokonuje się średnio o 30 procent więcej zabiegów przerywania ciąży. Martwią przypadki zwłaszcza kobiet, które aborcję przechodzą po raz kolejny. W zeszłym roku na zabieg zdecydowało się blisko 20 tysięcy Portugalek, a dla co czwartej była to druga lub kolejna aborcja.

Politycy coraz bardziej zaniepokojeni tym, że wiele kobiet traktuje przerywanie ciąży niemal jak metodę antykoncepcji, chcą nieco utrudnić dostęp to tego zabiegu. Współtworzący koalicję rządzącą prawicowi ludowcy pracują nad propozycją zmian w prawie, które nakażą wszystkim kobietom decydującym się na aborcję uiszczenie specjalnej opłaty. Obecnie osoby w trudnej sytuacji materialnej są z niej zwolnione.

Koalicjant ludowców, centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna jest nieco bardziej ostrożna i chce, by takie rozwiązanie dotyczyło kobiet, które przerywają ciążę nie po raz pierwszy.

DOSTĘP PREMIUM