Jemen: Masakra przed wojskową defiladą. 96 żołnierzy nie żyje, a 300 zostało rannych

W samobójczym zamachu w stolicy Jemenu Sanie zginęło 96 żołnierzy, a prawie 300 zostało rannych - poinformowały źródła medyczne.

Ataku dokonano w czasie przygotowań do wojskowej defilady na pl. Sabeen. Według pierwszych informacji zamachu dokonał żołnierz, który zdetonował ukryty pod mundurem ładunek wybuchowy, stojąc pośrodku oddziału. Zabici i ranni to żołnierze. Ranni zostali przewiezieni do siedmiu szpitali w stolicy. Świadkowie mówią o makabrycznym widoku zabitych i fragmentów ciał, które zasłały plac.

Wybuch słychać było w całym mieście. Spowodował panikę wśród ludności cywilnej. Wśród zaatakowanych żołnierzy był minister obrony Jemenu Mohammed Nasser Ahmed, jednak nie ucierpiał on w zamachu.

Ostrzeżenie Al-Kaidy?

Był to najkrwawszy zamach w kraju, od kiedy rządy przejął nowo wybrany prezydent Abdrabuh Mansur Hadi. Obiecał on usunąć Al-Kaidę z Jemenu. Organizacja posiada spore wpływy w południowych i wschodnich prowincjach.

- Sposób wykonania zamachu wskazuje jednoznacznie na Al-Kaidę - powiedział agencji AFP płk Abdul Hamid Bajjash z jemeńskiej policji.

Jemen to kraj podzielony

- Jemen to kraj, z którego wywodzi się rodzina Osamy ben Ladena. Od 20 lat znajduje się on na celowniku Al-Kaidy, która skupia swoją uwagę właśnie na tym kraju. Tam jest mocna, ewidentnie w pewnych częściach kraju kontroluje prowincje. Jemen to kraj podzielony na szyitów i sunnitów, właśnie walki religijne doprowadziły do upadku władzy państwowej na niektórych terenach i to wykorzystali radykalni islamiści z Al-Kaidy. Nowo wybrany prezydent próbuje odzyskać kontrolę nad krajem, ale proszę pamiętać, że walki z islamistami, a także komunistami trwają tam od dawna - powiedział w TOK FM dr Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

 

Komorowski, Obama, Merkel. Szczyt NATO w Chicago [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM