Pożar na okręcie atomowym US Navy. Są ranni [ZDJĘCIA]

Na stojącym w stoczni marynarki wojennej USA w stanie Maine okręcie podwodnym USS ?Miami? wybuchł pożar. Mieszkańcy pobliskiego miasta Kittery donosili o zapachu płonącego plastiku w powietrzu, syreny alarmowe wyły przez całą noc, a nad portem unosiły się kłęby dymu. Nie wiadomo, co spowodowało pożar.

Ogień spostrzeżono najpierw w przedniej części statku. To pomieszczenia załogi i stanowiska dowodzenia. Wszystkie osoby, które nie były potrzebne na pokładzie, ewakuowano. Rannych zostało sześć osób - natychmiast przyjechały po nie karetki pogotowia. Ewakuacji na lądzie nie przeprowadzono - nie była konieczna - informuje lokalny portal seacoastonline.com .

Dym i para z urządzeń gaśniczych unosiły się nad stocznią remontową przez większą część dnia. Mieszkańcy Kittery donosili o zapachu płonącego plastiku w powietrzu, syreny alarmowe wyły przez całą noc. Sytuacja była na tyle poważna, że powiadomiono władze federalne, a przedstawiciele stanów Maine i New Hampshire przybyli do centrum dowodzenia stoczni. Jednak jej komandor, kpt. Bryant Fuller powiedział wieczorem, że pracownicy powinni rano stawić się normalnie do pracy. Zapowiedział też śledztwo w sprawie wypadku na okręcie.

USS "Miami" - wielki, szybki i dobrze uzbrojony

Wart 900 mln dolarów "USS Miami" to zmodyfikowany atomowy okręt podwodny klasy Los Angeles - nowoczesna, dobrze uzbrojona jednostka amerykańskiej floty, zabierająca na pokład 133 członków załogi. Na szczęście w chwili wybuchu pożaru "Miami" miał już zdemontowane przed przygotowywanym remontem uzbrojenie. Reaktor atomowy okrętu również był wyłączony i przez cały czas pożaru nie był zagrożony.

Zwodowany w 1990 r. "Miami" to trzecia jednostka amerykańskiej floty o tej nazwie i piąta ze zmodyfikowanej klasy Los Angeles. Napędzany przez pojedynczy reaktor atomowy, długi na prawie 110 m i potrafiący rozpędzić się do 32 węzłów statek jest uzbrojony w rakiety Tomahawk i Harpoon, może też służyć jako stawiacz min.

Pierwszy prywatny statek kosmiczny poleciał na orbitę [WIDEO] >>

TOK FM PREMIUM