BBC o Euro 2012 i antysemityzmie w Polsce [KOMENTARZE Z TWITTERA]

"Jak nie jesteś biały, lepiej trzymaj się od Polski i Ukrainy z daleka". "Dobrze, że pokazali, jak jest naprawdę" - setki takich komentarzy wzburzonych osób pojawiło się na Twitterze, po tym jak BBC wyemitowała materiał o rasizmie w Polsce i na Ukrainie. "To pranie mózgów", "To niszczenie wizerunków - BBC powinna przeprosić" - przekonywali inni.

BBC wyemitowała wczoraj materiał "Euro 2012: Stadiums of Hate" (Euro 2012: Stadiony Nienawiści), przestrzegający przed przyjazdem na mecze w Polsce i na Ukrainie. - Zostańcie w domu. Obejrzyjcie Euro 2012 w telewizji. Nie ryzykujcie. Możecie wrócić w trumnie - mówi w programie piłkarz Sol Campbell . Program dokumentował antysemityzm na stadionach w Polsce i rasistowską przemoc na Ukrainie.

Komentarze: "To ohydne", "Powinno się zakazać tych rozgrywek"

Pod tekstem opublikowanym w portalu BBC jest już prawie tysiąc komentarzy. A na Twitterze rozgorzała dyskusja. "Widzieliście program BBC o rasizmie w Polsce i na Ukrainie? Szok!" "Jak to możliwie, że to oni są gospodarzami Euro?" "Obrzydliwie - nazistowskie pozdrowienia, brutalna przemoc na trybunach. Ohyda" - to najczęściej pojawiające się reakcje na dokument BBC.

 

Fot. Twitter

Ostre komentarze kierowano też pod adresem UEFA: "Czy ta organizacja to jakiś żart?" "To hańba dla UEFA, że przyznała Polsce i Ukrainie organizację tego turnieju". Wielu deklarowało również, że z całą pewnością do Polski nie przyjedzie i będzie się trzymać z daleka od całej imprezy. Pojawiły się nawet sugestie, że należy odwołać rozgrywki czy po prostu zakazać meczów w Polsce i na Ukrainie.

 

Fot. Twitter

"To pranie mózgów. To propaganda"

Nie wszyscy są jednak równie bezkrytyczni wobec materiału wyemitowanego przez BBC. W morzu potępienia dla Polski i Ukrainy przebijają się też głosy sugerujące, że dokument o rasizmie na polskich i ukraińskich stadionach pełen jest uogólnień i przeinaczeń.

"Wielka Brytania powinna przyjrzeć się własnym uprzedzeniom, zanim zacznie krytykować innych. To, co zrobiła BBC, to zwykła propaganda, to pranie mózgów" - czytamy na Twitterze.

 

Fot. Twitter

"Polsce należą się przeprosiny"

Pojawiły się też komentarze, że "to zniszczenie wizerunków Polski i Ukrainy": BBC powinna publicznie przeprosić te kraje"

 

Fot. Twitter

Dowcipni sugerują, że teraz polska telewizja powinna zrobić materiał ostrzegający przed przyjazdem na olimpiadę w Londynie: "Uważajcie na rozróby".

 

Fot. Twitter

Jeszcze inni wypominają Brytyjczykom własne problemy z rasistowskimi grupami.

 

Fot. Twitter

"Dobrze, że pokazali, jak jest naprawdę"

Choć nawet wśród Polaków pojawiły się głosy, że obraz BBC może jednak zawierać sporo prawdy:

 

Fot. Twitter

Kichająca małpa, piekielny robak... - nowe gatunki 2011 roku [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM