"Polish death camp". Co dokładnie powiedział Obama? [STENOGRAM]

"Polski obóz śmierci". Takich słów użył Barack Obama, przekazując Adamowi Rotfeldowi pośmiertny Medal Wolności - najwyższe odznaczenie cywilne USA - dla Jana Karskiego. W komunikacie rozdanym dziennikarzom po laudacji poprawiono słowa prezydenta USA. Ale na stronie Białego Domu wciąż widnieje dowód jego kompromitującej pomyłki.
Zobacz wideo

Opisując historię Karskiego, Obama stwierdził, że Karski, zanim został przerzucony na Zachód, został przemycony do warszawskiego getta i "polskiego obozu śmierci", by "zobaczył na własne oczy zagładę Żydów". Waszyngton natychmiast sprostował słowa Obamy ustami Tommy'ego Vietora, rzecznika amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, który stwierdził, że prezydentowi chodziło o hitlerowskie obozy zagłady działające w Polsce.

- To, co zostało wysłane, nie ma żadnego znaczenia. Wszyscy usłyszeli, co Barack Obama mówił, i amerykańskie media odnotowały już ten fakt - komentuje dla portalu Gazeta.pl Mariusz Zawadzki, korespondent "Gazety Wyborczej" w USA.

Komunikat prasowy: Ani śladu "polskich obozów śmierci"

W komunikacie prasowym, rozdanym dziennikarzom po uroczystości, niefortunne słowa poprawiono na zgodne z prawdą "obóz przejściowy w Izbicy", do którego Karski się przekradł, by dać potem świadectwo zagłady Żydów. Identyczne sformułowanie widnieje w komunikacie Białego Domu, ogłaszającym nazwiska tegorocznych laureatów Medalu Wolności.

"Był kurierem, przekradł się do warszawskiego getta i nazistowskiego obozu przejściowego w Izbicy, gdzie zobaczył na własne oczy okrucieństwa popełniane pod nazistowską okupacją" - czytamy w dokumencie z 26 kwietnia.

"Nazistowski obóz przejściowy w Izbicy". Dokumenty Białego Domu. CZYTAJ>>

Dowód wpadki Obamy na stronie Białego Domu

Ale w stenogramie opublikowanym niedługo po uroczystości na oficjalnej stronie internetowej prezydenta USA whitehouse.gov widnieje dowód fatalnej pomyłki prezydenta USA. "Przed jedną z podróży [na Zachód - red.] bojownicy ruchu oporu przekazali mu [Karskiemu - red.], że dochodzi do mordowania Żydów na masową skalę, przeszmuglowali go do warszawskiego getta i polskiego obozu śmierci" - tak brzmiała wypowiedź prezydenta USA.

"Polish death camp". Stenogram z wręczenia Medali Wolności. CZYTAJ>>

''Polska kibolem stoi". Blogerzy o filmie BBC >>

TOK FM PREMIUM