Wybory w USA. A równe płace dla kobiet i mężczyzn? Republikanie: Zaszkodzą biznesowi

Czy równe płace mężczyznom i kobietom powinno się zagwarantować ustawowo? Kandydat republikanów na prezydenta USA Mitt Romney ciągle odmawia odpowiedzi na to pytanie. Tymczasem amerykański Senat ma dziś głosować nad projektem ustawy, która by to regulowała. Bez poparcia Romneya projekt może upaść - podaje "Huffington Post".

Demokraci wywierają coraz większą presję na Mitta Romneya w związku z senackim projektem ustawy o zagwarantowaniu kobietom i mężczyznom równych płac. Polityk GOP tymczasem po raz kolejny uchylił się od udzielenia inicjatywie poparcia. A bez jego poparcia odnotowuje "Huffington Post" może być trudno zdobyć odpowiednią liczbę głosów w Izbie Wyższej.

Paycheck Fairness Act (PFA) ma zmusić pracodawców do udowodniania, że jakiekolwiek różnice w płacach kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach wynikają z obiektywnych przesłanek. Kolejni demokraci występują z apelem do Romneya, aby poparł projekt. Tymczasem on - podobnie jak i republikanie w ogóle - konsekwentnie od kilku tygodni milczy, pytany zaś o inicjatywę wprost - odpowiada ogólnikami.

"Czemu Romney chowa się pod biurkiem?"

Choć GOP oficjalnie nie ustosunkowała się do PFA, wszyscy spodziewają się, że jej politycy raczej zagłosują przeciwko niemu. Republikański senator Scott Brown w poniedziałek zadeklarował, że projektu nie poprze, bo obawia się, jak jego wejście w życie może wpłynąć na mniejszych przedsiębiorców.

Takie podejście krytykuje demokratka Jan Schakowsky. - To rozsądny projekt, który pozwoli naprawić ogromne niesprawiedliwości - mówiła polityk. - Dlatego to tak zadziwiające, że Mitt Romney woli chować się pod swoim biurkiem, zamiast się do projektu ustosunkować - dodała.

"Równe płace? Tak, ale wpierw muszą mieć pracę"

Bezpośredniego ustosunkowania się do PFA odmawia zarówno sam Romney, jak i jego sztab. Pytana o to przez "Huffington Post" rzeczniczka kandydata na prezydenta odpowiedziała wymijająco: - Oczywiście, że gubernator Romney popiera równą płacę dla kobiet. Ale aby miały tę równą płacę, muszą mieć też pracę, a z tą jest ciężko przez anemicznie prowadzoną politykę gospodarczą Obamy, przez którą zatrudnienie traci więcej kobiet niż mężczyzn.

Zapytana ponownie wprost, czy Romney poprze Paycheck Fairness Act, odpowiedziała jeszcze raz: - Gubernator Romney popiera równe płace dla kobiet.

Chińscy geje. Fotograf: Myślałem: "Showbiznes, ciuchy". A zobaczyłem...>>

TOK FM PREMIUM