Adam Małysz w "Die Welt": Jesteśmy mistrzami świata w improwizacji

PRZEGLĄD PRASY. W święto Bożego Ciała w Niemczech pojawiły się tylko nieliczne wydania gazet, w tym "Die Welt", która poświęca Polsce klika artykułów. Większość z nich dotyczy Euro 2012

Na stronie sportowej "Die Welt" zamieszcza artykuł dobrze znanego w Niemczech Adama Małysza pt. "Jesteśmy mistrzami świata w improwizacji". Małysz rozpoczyna polskim przysłowiem "Gość w dom, Bóg w dom" i zapewnia, że gościnność jest wrodzoną cechą Polaków oraz że goście mistrzostw Europy będą to mogli odczuć. Dalej pisze, że "ME mają dla Polski historyczny wymiar i są najważniejszym sportowym wydarzeniem w dziejach kraju". Sportowiec tłumaczy, że Polacy chcą światu udowodnić, iż są w stanie zorganizować "nie tylko mszę dla papieża dla miliona wiernych, ale również tak ważny sportowy turniej międzynarodowy". "Nie jesteśmy tak niemiecko-akuratni, byśmy od pierwszego dnia realizowali plan. My jesteśmy mistrzami świata w improwizacji", twierdzi Adam Małysz.

Popularny w Niemczech polski skoczek tłumaczy naturę Polaków, wymieniając takie cechy jak ambicja, pilność, pracowitość. Mówi też jednak otwarcie o istniejącej korupcji oraz polityce, która "nie zawsze działa na rzecz obywatela". "Nie zawsze byliśmy aniołami", pisze, "ale w ostatnich dwóch dziesięcioleciach nasz kraj się diametralnie zmienił". Małysz próbuje w artykule pozbawić Niemców strachu przed kradzieżami samochodów, wybrykami chuliganów oraz słabszą infrastrukturą sąsiada. Podkreśla zalety Polski i zaprasza Niemców do odwiedzin. Małysz pisze też o swojej znajomości z Lukasem Podolskim, która się "niestety zakończyła, kiedy Lukas zmienił numer telefonu". Niemniej polski sportowiec zapewnia: "Trzymam za niego kciuki!".

Wierzymy w naszych chłopców

Na stronie 4. pojawił się artykuł, w którym autorzy przywołują najnowsze wyniki badań opinii publicznej odnośnie do różnych tematów. Z badań instytutu Dimap, przeprowadzonych na zlecenie telewizji publicznej ARD i gazety "Die Welt", wynika, że Niemcy są w jednym punkcie zgodni: wierzą, że ich jedenastka wygra mistrzostwa piłki nożnej w Polsce i na Ukrainie. Aż 47 procent ankietowanych jest przekonanych, że Niemcy zostaną mistrzami Europy. 16 procent uważa, że wygra Hiszpania, a trzy, że Holandia.

embed

DOSTĘP PREMIUM