Brytyjczycy nadstawili uszu na rasizm. Amerykanie piszą o wytatuowanych piłkarzach [MEDIA O EURO 2012]

Media zagraniczne jeszcze dość skromnie informują o rozpoczęciu Euro 2012. Jedynie BBC umieściło wiadomość wśród najważniejszych, a ?Guardian? w wydaniu internetowym zauważa krakowski incydent z holenderskimi piłkarzami. CNN pisze, że turniej - oprócz rywalizacji piłkarzy - będzie również przeglądem ich tatuaży.

Póki co media w materiałach z Polski i Ukrainy skupiają się na szansach poszczególnych drużyn. Więcej turniejowi poświęca BBC. "Po tygodniach wyczekiwania, spekulacji i debat Euro 2012 w końcu startuje" - można przeczytać na stronie internetowej agencji. Dominują podstawowe informacje: w jakich miastach będą rozgrywane mecze, na jakich stadionach, kiedy grają Anglicy i w jakiej są formie. BBC zauważa, że kryzys ekonomiczny, wysokie koszty podróży i zakwaterowania powstrzymały wielu kibiców przed osobistym uczestnictwem w turnieju. Przytacza się także słowa Sola Campbella, który ostrzegał przed rasizmem.

Kto wygra mecz Polska - Grecja? A może będzie remis? [ GŁOSUJ ]

"To prawdziwy wstyd"

Właśnie pierwszy incydent o rasistowskim tle podchwycił "Guardian". "Holenderscy gracze obiektem rasistowskiego ataku podczas treningu" - tak brytyjska gazeta tytułuje jedyny na swojej stronie internetowej tekst o Euro 2012. "Guardian" pisze o kilkuset kibolach, którzy podczas treningu holenderskich piłkarzy (wielu z nich jest czarnoskórych) wydawali odgłosy dżungli.

Wiadomość jest na pierwszej stronie, nawet jeśli kiboli nie było kilkudziesięciu i szybko zostali uciszeni przez resztę z 25 tysięcy kibiców, którzy przyjaźnie dopingowali Holendrów. O tym już "Guardian" nie pisze. Pokazuje to, jak bardzo prasa zza kanału La Manche wyczulona jest na takie incydenty. "To prawdziwy wstyd, szczególnie po naszej wizycie w Auschwitz. Jeżeli zdarzy się podczas meczu, poprosimy sędziego o zakończenie meczu" - cytuje brytyjska gazeta kapitana Holendrów Marka van Bommela.

Doniecka cisza przed burzą

Francuski "Le Monde" ma na dole strony dział poświęcony mistrzostwom. W głównym materiale dziennikarze zauważają, że w Doniecku, w którym będą rozgrywać mecze Francuzi, jeszcze nie czuć ducha Euro 2012. Liczą oni, że jest to tylko cisza przed burzą. Artykuł ilustruje zdjęcie starych i szarych kamienic z logo Euro 2012.

Francuzi skupiają się głównie na swojej reprezentacji. Jest też wywiad z dyrektorem turnieju Adamem Olkowiczem, który rozpoczyna cytat: "Polacy są doskonale przygotowani do organizacji trzeciej pod względem wielkości imprezy sportowej na świecie".

Tatuaże opanowały ciała piłkarzy

Zaskakująco o Euro 2012 pisze CNN, którego dziennikarze zauważają, że turniej będzie rewią tatuaży. "Mistrzostwa zdecydują, która reprezentacja będzie na szczycie kontynentu, a także będzie przeglądem body artu. Tatuaże opanowały ciała niemal każdego z piłkarzy" - pisze CNN.

- Piłkarze niczym nie różnią się od swoich rówieśników poza tym, że mają mnóstwo pieniędzy - cytują Amerykanie Ellisa Cashmore'a, profesora z England's Staffordshire University. - Mają oni też mnóstwo czasu. Co robić przed treningiem i po? Grać w PlayStation, robić zakupy czy zrobić sobie kolejny tatuaż - to ich dylematy - zauważa naukowiec.

Ciekawie o piłce i nie tylko. Mecz Polska-Grecja obejrzą z nami Szczepkowska&Gessler >

TOK FM PREMIUM