Euro 2012: Bojkotujcie mecze i schodźcie z boiska, jeśli zaczną się rasistowskie incydenty

Brytyjska Partia Pracy wystąpiła z apelem o bojkot meczów Euro 2012, jeśli czarnoskórych piłkarzy Anglii spotka rasistowskie przyjęcie z trybun podczas spotkania Anglia - Ukraina we wtorek 19 czerwca

Temat rasizmu towarzyszy brytyjskim doniesieniom o Euro, odkąd telewizja BBC nadała tydzień temu reportaż "Stadiony nienawiści". Obnażył on rasizm części kibiców w obu krajach gospodarzach Euro.

Rzecznik spraw zagranicznych Partii Pracy Douglas Alexander napisał w gazecie "Mail on Sunday", że sędziowie mogą przerywać mecze w obliczu rasistowskich incydentów.

Gdyby jednak nie zrobił tego sędzia, gracze Anglii powinni sami zejść z boiska, a UEFA powinno przyznać im zwycięstwo walkowerem. Douglas Alexander postuluje też, żeby ukarać całą reprezentację Ukrainy lub Polski żółtymi kartkami, jeśli ich kibice wystąpią z rasistowskimi zaśpiewami. Jest to najostrzejsza reakcja polityczna w Wielkiej Brytanii na rasizm w sporcie od bojkotu Republiki Południowej Afryki w czasach Apartheidu.

W piątek brytyjskie media nagłośniły małpie wrzaski w Krakowie podczas treningu drużyny Holandii, w której gra kilku czarnoskórych piłkarzy.

W sobotę telewizja ITV, "Independent" i "Daily Mail" donosiły o czwartkowym incydencie w Łodzi, gdzie około 50 zakapturzonych chuliganów w barwach ŁKS-u napadło w pubie na kibiców Anglii i Rosji.

Dziś pojawiły się doniesienia o pobiciu porządkowych na stadionie we Wrocławiu przez rosyjskich fanów, a "Sunday Telegraph" pisze o ich rasistowskich okrzykach pod adresem Theodora Gebre Selassie, jedynego czarnoskórego gracza w reprezentacji Czech.

Niemcy i Portugalczycy przejęli Lwów. I byli zachwyceni! [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM