Glasgow: spektakularna akcja wyburzania ogromnego wieżowca [WIDEO]

W zaledwie 5 sekund runął w gruzach dawniej najwyższy budynek mieszkalny w Europie. Władze Glasgow przystąpiły do wyburzania osiedla robotniczego przy słynnej Red Road. Osiedle ma zostać zrównane z ziemią w ciągu pięciu lat
 

Robotnicze osiedle w Glasgow budowano przez trzy lata, a pierwsi mieszkańcy wprowadzili się tam w 1969 roku. Przez ponad 40 lat stało się ono nierozłącznym elementem panoramy szkockiej metropolii, inspirując pisarzy i reżyserów - - podaje "Daily Mail" .

W ostatnich latach popularność Red Road jednak malała - osiedle przeznaczone dla 4700 mieszkańców zajmowane było przez zaledwie 300 osób. W końcu władze miasta postanowiły wieżowce wyburzyć. Do wysadzenia pierwszego doszło w niedzielę i użyto do niego 275 kg materiałów wybuchowych.

- Oglądanie wyburzenia tego budynku było niewiarygodne. To niezwykłe zobaczyć, jak w przeciągu zaledwie 5 sekund może zmienić się krajobraz - powiedziała pisarka Alison Irvine, która od 2005 roku mieszka w Glasgow. Jedna z książek Irvine - "This Road is Red" - jest zbiorem rozmów z mieszkańcami dawniej kultowego osiedla.

 

Żebracy i demonstracje na ulicach. Hiszpania w kryzysie [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM