Psycholog rozmawiał z Breivikiem. "To było jak spotkanie z Hannibalem Lecterem"

Anders Breivik jest poczytalny - zeznał biegły psycholog Eirik Johannesen podczas kolejnego dnia procesu sprawcy masakry na wyspie Utoya i zamachu bombowego w Oslo. To już druga taka opinia biegłego. Trzecia uznaje Breivika za niepoczytalnego.

Ekspert rozmawiał w areszcie z zamachowcem oskarżonym o zabicie 77 osób przez kilkadziesiąt godzin. Po wszystkim powiedział, że było to jak spotkanie z Hannibalem Lecterem - piekielnie inteligentnym psychopatycznym mordercą kanibalem z filmu "Milczenie owiec". W opinii psychologa Breivik nie cierpi jednak na psychozę ani żadną chorobę psychiczną. Może więc odpowiadać przed sądem za swoje czyny.

Breivik: Jestem zdrowy psychicznie

Psycholog Eirik Johannesen został wezwany na świadka przez obronę Breivika, który wielokrotnie zapewniał, że jest zdrowy psychicznie i chce odpowiadać przed sądem jako osoba poczytalna. Biegły uznał, że ekstremistyczne przekonania zamachowca nie mogą być uznane za chorobę psychiczną.

Wcześniej dwaj psychiatrzy wydali dwie skrajnie różne opinie na temat stanu psychicznego Andersa Breivika. Jeden z biegłych uznał, że zamachowiec cierpi na "schizofrenię paranoidalną" i nie może odpowiadać za swoje czyny. Drugi ekspert uznał go za poczytalnego.

Zbrodnia Breivika

Anders Behring Breivik jest oskarżony o to, że 22 lipca ubiegłego roku zabił 77 osób. Osiem zginęło w zamachu bombowym na dzielnicę rządową w stolicy Norwegii. Kolejne 69 Breivik wymordował w strzelaninie na wysepce Utoya. Przebywali tam uczestnicy obozu młodzieżówki rządzącej Partii Pracy.

Breivik tłumaczył swoje działania obawą przed wielokulturowością oraz islamizacją Europy. Grozi mu 21 lat więzienia.

Żebracy i demonstracje na ulicach. Hiszpania w kryzysie [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM