Światowe media: Starcia kibiców w Warszawie. To Polacy zaczęli

- Najbardziej brutalne starcia zaczęły się, gdy polscy pseudokibice zaatakowali Rosjan, którzy odpowiedzieli im równie brutalnymi atakami - pisze brytyjski portal BBC. "The Independent" opisuje brutalną bójkę między samymi Polakami oraz walki na kamienie i puszki między kibicami. Światowe portale tłumaczą starcia "trudną polsko-rosyjską historią".

- Polscy kibice prowokowali kibiców rosyjskich w czasie przemarszu na stadion. Doszło do kilkunastu bójek. Po obu stronach dziesiątki chuliganów kopało się i biło po twarzach - informuje BBC , powołując się na swojego korespondenta w Warszawie. Portal pisze też o potężnej grupie chuliganów skutych przez policję, leżących na ziemi, niektórzy z nich byli poważnie ranni.

"Atak zamaskowanych polskich kibiców"

- Grupa pięciu i pół tysiąca Rosjan maszerowała przez Warszawę, gdy została zaatakowana przez bandy polskich chuliganów - pisze Russia Today . Opisuje też incydenty w innych częściach Warszawy, m.in. to, jak w ciągu dnia 50 polskich zamaskowanych kibiców zaatakowało Rosjan w jednej z kawiarni. Mieli mieć ze sobą kamienie i granaty dymne. Jak podaje portal RT, jeden z rosyjskich kibiców został poważnie ranny w głowę.

 

"Rzucali w siebie kamieniami i puszkami"

W zachodnich portalach pojawiają się też opisy, jak to polscy i rosyjscy pseudokibice rzucali w siebie kamieniami tuż pod Stadionem Narodowym, oraz nagrania z pobić. M.in. "The Independent" , powołując się na relację reportera agencji AP, pisze o pijanych Polakach, którzy w czasie, gdy trwały bójki z rosyjskimi kibicami, pobili się między sobą w centrum miasta. - Zaczęli się kopać i tłuc.

Gdy zainterweniowała policja, dwóch z nich leżało już na ziemi, krwawiąc i coś mamrocząc. Jeden z nich stracił przytomność. Dwóch innych policja musiała powalić na ziemię i skuć - pisze brytyjski dziennik w swoim portalu.

 

"Polskie media ostrzegały"

BBC zwraca też uwagę, że polskie media pisały o napięciach wokół marszu, szczególnie o obawach, że rosyjscy kibice będą "posługiwać się kontrowersyjnymi dla Polaków sowieckimi symbolami". Brytyjski portal przywołuje też dzisiejszy tytuł z "Rzeczpospolitej" - "Marsz czy wojna na ulicach?" i wypowiedzi typu: "Komuś naprawdę zależy, żeby polscy kibice zaatakowali Rosjan".

O bójkach w centrum Warszawy donosi również CNN w relacji na żywo z wydarzeń z meczów Euro 2012. "Biją się rosyjscy i polscy chuligani. Jest wielu rannych, wielu aresztowano. Policja strzela do chuliganów gumową amunicją" - pisze reporter CNN. Większość portali przypomina trudną historię stosunków polsko-rosyjskich, szczególnie z okresu zimnej wojny.

Zobacz wideo

Zadymy i bijatyki podczas przemarszu rosyjskich kibiców [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM