"Historyczna nienawiść", "Polska miała być tolerancyjna...". Niemiecka prasa o zamieszkach w Warszawie

Niemiecka prasa szeroko rozpisuje się o zamieszkach, do których doszło przed meczem Polski z Rosją. "Otwarta, tolerancyjna, gościnna - tak Polska chciała się pokazać na Euro. Nie udało się to jednak przed meczem z Rosją" - pisze "Der Spiegel". Natomiast "Sueddeutsche Zeitung" przypomina o "historycznej nienawiści" między oboma krajami.

"Na początku wszystko było spokojnie, potem jednak atmosfera się zagotowała" - czytamy na stronie "Der Taggespigel". Gazeta podkreśla, że organizatorzy marszu Rosjan, który został zaatakowany przez kiboli, nie używali sowieckich symboli, by jeszcze bardziej nie podgrzewać nastrojów. Gazeta opisuje również "grupę starszych Polaków demonstrujących przeciwko Rosji". Trzymali transparenty "Rosja zabiła polskiego prezydenta" oraz "zatrzymać Putina i KGB".

Zobacz wideo

"Süddeutsche Zeitung" w tekście nt. bójek kibiców szeroko opisuje przyczyny "historycznej nienawiści" między Polską i Rosją. Gazeta wylicza: liczne wojny, inwazja bolszewików w 1920 roku, mord na polskich oficerach w Katyniu. Dodaje do tego katastrofę smoleńską "której przyczyny są do dziś niejasne".

"Polska miała być tolerancyjna, otwarta, gościnna..."

"Prawicowe zamieszki w Warszawie" - tak artykuł o starciach kibiców Polski i Rosji tytułuje "Der Spiegel". "Otwarta, tolerancyjna, gościnna - tak Polska chciała się pokazać na Euro. Nie udało się to jednak przed meczem z Rosją. Chuligani walczyli na ulicach Warszawy, skandując radykalne prawicowe hasła: "Polska dla Polaków" - czytamy na stronie gazety. Następnie cytuje wypowiedzi uczestnika marszu Rosjan: "byliśmy tam z żonami i dziećmi. Chcieliśmy obejrzeć mecz, a nie się bić".

"Die Spiegel" podkreśla jednak, że dla niektórych Polaków marsz Rosjan był prowokacją. Chwali również skuteczne działania polskiej policji.

"Zbierali się i szukali konfrontacji..."

"Polscy chuliganie bili rosyjskich fanów" - opisuje wczorajsze zamieszki "Die Zeit". Dziennik w tekście na swojej stronie internetowej podkreśla, że Polacy przed meczem prowokowali i atakowali rosyjskich kibiców. Obrzucali ich butelkami. "Die Zeit" kończy tekst stwierdzeniem, że polscy chuligani są "agresywni i dobrze zorganizowani", a w Krakowie walczą między sobą z użyciem maczet i siekier.

140 zatrzymanych, 15 rannych w tym jeden Niemiec w Warszawie - donosi "Die Welt". Na stronie internetowej dziennika można przeczytać, że polscy kibole "po północy zbierali się w różnych miejscach miasta i szukali konfrontacji z fanami drużyn innych państw".

Zadymy i bijatyki podczas przemarszu rosyjskich kibiców [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM