"Historyczna nienawiść", "Polska miała być tolerancyjna...". Niemiecka prasa o zamieszkach w Warszawie
"Na początku wszystko było spokojnie, potem jednak atmosfera się zagotowała" - czytamy na stronie "Der Taggespigel". Gazeta podkreśla, że organizatorzy marszu Rosjan, który został zaatakowany przez kiboli, nie używali sowieckich symboli, by jeszcze bardziej nie podgrzewać nastrojów. Gazeta opisuje również "grupę starszych Polaków demonstrujących przeciwko Rosji". Trzymali transparenty "Rosja zabiła polskiego prezydenta" oraz "zatrzymać Putina i KGB".
"Süddeutsche Zeitung" w tekście nt. bójek kibiców szeroko opisuje przyczyny "historycznej nienawiści" między Polską i Rosją. Gazeta wylicza: liczne wojny, inwazja bolszewików w 1920 roku, mord na polskich oficerach w Katyniu. Dodaje do tego katastrofę smoleńską "której przyczyny są do dziś niejasne".
"Polska miała być tolerancyjna, otwarta, gościnna..."
"Prawicowe zamieszki w Warszawie" - tak artykuł o starciach kibiców Polski i Rosji tytułuje "Der Spiegel". "Otwarta, tolerancyjna, gościnna - tak Polska chciała się pokazać na Euro. Nie udało się to jednak przed meczem z Rosją. Chuligani walczyli na ulicach Warszawy, skandując radykalne prawicowe hasła: "Polska dla Polaków" - czytamy na stronie gazety. Następnie cytuje wypowiedzi uczestnika marszu Rosjan: "byliśmy tam z żonami i dziećmi. Chcieliśmy obejrzeć mecz, a nie się bić".
"Die Spiegel" podkreśla jednak, że dla niektórych Polaków marsz Rosjan był prowokacją. Chwali również skuteczne działania polskiej policji.
"Zbierali się i szukali konfrontacji..."
"Polscy chuliganie bili rosyjskich fanów" - opisuje wczorajsze zamieszki "Die Zeit". Dziennik w tekście na swojej stronie internetowej podkreśla, że Polacy przed meczem prowokowali i atakowali rosyjskich kibiców. Obrzucali ich butelkami. "Die Zeit" kończy tekst stwierdzeniem, że polscy chuligani są "agresywni i dobrze zorganizowani", a w Krakowie walczą między sobą z użyciem maczet i siekier.
140 zatrzymanych, 15 rannych w tym jeden Niemiec w Warszawie - donosi "Die Welt". Na stronie internetowej dziennika można przeczytać, że polscy kibole "po północy zbierali się w różnych miejscach miasta i szukali konfrontacji z fanami drużyn innych państw".
Zadymy i bijatyki podczas przemarszu rosyjskich kibiców [ZDJĘCIA]>>
-
Był nacjonalistą, aż poznał lewaczkę. "Szedłem z nią do łóżka, a potem się z tego spowiadałem"
-
Polscy ochotnicy zaatakowali terytorium Rosji? Jest komentarz Rosjan
-
Marsz 4 czerwca. Przedsiębiorczyni z Łomży o hejcie po spotkaniu z Tuskiem. "Mojej córce grożono gwałtem"
-
Co się stało z naszą małą władzą? Samorząd lokalny bez znieczulenia i od kulis [PODCAST MAŁA WŁADZA]
-
Marsz 4 czerwca to polityczny game changer? "Podobało mi się, że Tusk próbuje zakopać część rowów między Polakami"
- Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej ZUS. Składanie wniosków wydłużone do 5 czerwca
- Ceny paliw 2023. Analitycy: paliwa na stacjach na początku czerwca tańsze niż przed rokiem
- "Widać dygocik". Władza przestraszyła się marszu 4 czerwca? "Wyrażają pogardę dla Polaków"
- Starcie Grupy Wagnera z rosyjskimi żołnierzami. Ludzie Prigożyna zatrzymali pijanego oficera
- 14. emerytura 2023 - kiedy wypłata