"Mili ludzie, lubią naszych! Wspaniale tu być!" Niemiecki fotograf portretuje Polaków [ZDJĘCIA]

"Po pięciu dniach obraz jest jasny: Wspaniale tu być!"" - chwali Polaków niemiecki fotograf agencji Reuters, który przyjechał na Euro 2012. Na blogu pisze, że jechał z obawą, jak - ze względu na historię - Polacy przyjmą Niemców, i przyznaje, że został zaskoczony. "Ludzie są mili, gościnni i lubią niemiecką drużynę" - cieszy się.

"Polska i Niemcy mają skomplikowaną historię. Zaczynałem podróż do Gdańska i Warszawy z zupełnie innymi oczekiwaniami i nie byłem pewny, czy nasi polscy gospodarze nie noszą w sobie jakichś uprzedzeń do Niemców" - napisał na blogu agencji Reuters niemiecki fotograf Kai Pfaffenbach , który towarzyszy niemieckiej drużynie podczas jej pobytu w Polsce w czasie Euro 2012.

"Pamiętajmy, że to w Gdańsku padły pierwsze strzały II wojny światowej we wrześniu 1939 r." - przypominał Niemiec. Z radością stwierdza, że doświadcza czegoś zupełnie innego niż tego, czego się obawiał.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

"Wspaniale tu być! Mili ludzie i nas lubią"

Już po pierwszych pięciu dniach Pfaffenbach podkreśla jedno: "Wspaniale tu być". "Wszyscy ludzie, których spotkaliśmy (oprócz funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa na stadionie w Gdańsku), byli niesamowicie mili, przyjacielscy i przyjęli nas bardzo gościnnie" - pisze Niemiec. Fotograf wylicza pozytywy: wolontariusze na stadionie, fani na trybunach i na ulicach, sprzedawcy w miejscowym supermarkecie - "wszyscy wydają się bardzo lubić niemiecką drużynę". Podkreśla, że z pewnością pomaga to, że Miroslav Klose i Lukas Podolski, jedni z najlepszych zawodników kadry Niemiec, mają polskie korzenie, "a popularnością nie ustępują" polskiej trójce z Borusii Dortmund - Kubie Błaszczykowskiemu, Robertowi Lewandowskiemu i Łukaszowi Piszczkowi.

Choć pod tym względem niemiecki fotograf może się trochę mylić, to słusznie pisze, że sympatia do Niemców z pewnością wzrosła po tym, jak na treningach pokazali się w trykotach z nadrukowanym czerwonym kształtem Polski i podpisem "lubię to". Wspomina też (tekst powstał jeszcze przed meczem Polska - Rosja i bójkami kiboli w centrum Warszawy) o "nie najlepszych obecnie stosunkach polsko-rosyjskich". "Ataki rosyjskich kiboli na polskich stewardów podczas meczu Czechy - Rosja nie przyczynią się do pogłębienia sympatii" - stwierdza.

Piękni polscy kibice na zdjęciach niemieckiego fotografa

Niemiec podkreśla, że celem wyprawy jego i jego kolegów z Austrii i Szwajcarii było nie tylko dokumentowanie tego, co się dzieje na boisku, ale także na trybunach i w strefach kibica. Uśmiechnięte pary na trybunach , biało-czerwone morze ludzi z szalikami, kibice z pomalowanymi twarzami i piękne polskie fanki futbolu . Ze zdjęć Niemca wyłania się piękny obraz kibicującej Polski.

ZOBACZ KIBICUJĄCĄ POLSKĘ w obiektywie Niemca >>

Zadymy i bijatyki podczas przemarszu rosyjskich kibiców [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM