"Cel pojednania osiągnięty. Niemcy mogą przejść ulicami Gdańska i kibicować razem z Polakami"

"Dobrzy sąsiedzi" - tak gazety nad Szprewą piszą o pozytywnych skutkach zbliżenia polsko-niemieckiego. "Miroslav Klose i Lukas Podolski kochają Niemcy i Polskę" - podkreśla niemiecka prasa. Pisze też o polskiej skutecznej obronie przed kryzysem - inwestycjom związanym z Euro 2012.

Frankfurter Allgemeine Zeitung zamieszcza komentarz "Dobrzy sąsiedzi. Podolski i Klose lubią Niemcy i Polskę - są lubiani w obydwu krajach", w którym wyjaśnia tło podwójnej tożsamości piłkarzy. Autor opisuje etapy procesu zbliżania Polaków i Niemców zapoczątkowany przez tzw. Ostpolitik. Najpierw przypomina obietnicę kanclerza Willy' ego Brandta sprzed 40 lat - "Chcemy być jako naród dobrym sąsiadem".

FAZ: Cel polityki pojednania się udał

"Cel został osiągnięty. Niemieccy kibice piłki nożnej mogą spacerować ulicami Gdańska z czarno-czerwono-złotymi flagami, aby - razem także z Polakami - dopingować urodzonym na Śląsku Lukasowi Podolskiemu i Miroslavowi Klose. Motto układów wschodnich (Ostverträge) brzmiało 'zmiany poprzez zbliżenie'.

To było wielkie polityczne dokonanie koalicji rządowej socjaldemokratów i liberałów", lecz "z trudem wywalczone" - dodaje komentator i przypomina o długich zmaganiach o uznanie powojennej polskiej granicy na Zachodzie oraz konstytucyjnym obowiązku "zachowania niemieckiej tożsamości" także "w tych geograficznych miejscach, gdzie konstytucja nie miała zastosowania".

" Młodzi milionerzy, którzy kochają Niemcy i Polskę"

Dlatego - wyjaśnia FAZ - "Podolski i Klose zawsze byli w oczach Republiki Federalnej (także) Niemcami. Bez zachowania tego prawa nie byłoby możliwe zjednoczenie, a Niemcy nie mogłyby przyjąć tych wszystkich osób, które urodziły się jako Niemcy w Niemczech, lecz potem żyły na terenach, które przypadły Polsce lub Rosji. (...) Zachowana przez kilkadziesiąt lat podziału Niemiec ciągłość państwa i narodu nie była na pewno niczym oczywistym w świetle popełnionych przez Niemców zbrodni przeciwko ludzkości.

(...) Podolski i Klose pochodzą z miast, które jeszcze do lat osiemdziesiątych w 'atlasach szkolnych' określane były mianem 'pod polską administracją', a dzisiaj są młodymi milionerami, którzy kochają Niemcy i Polskę, i w obydwu krajach są lubiani. Ze względu na swoją przeszłość oraz przesiedlenie do RFN i trudne początki, są oni przykładem milionów wykorzenionych osób. Pamiętanie o tym, nie tylko o niemieckiej hańbie, jest przesłanką dobrego sąsiedztwa" - pisze "FAZ".

Handelsblatt: "Polska wzorem"

Obszerny dwustronicowy materiał poświęca Polsce prestiżowy dziennik gospodarczy "Handelsblatt". Pod tytułem "Cud gospodarczy nad Wisłą" ekonomiczny dziennik pisze, że "żaden z krajów Europy nie poradził sobie tak dobrze z kryzysem, jak Polska. Planowane reformy mają zwiększyć konkurencyjność jej gospodarki".

W artykule o mistrzostwach Europy w piłce nożnej dziennik zajmuje się rozbudową infrastruktury w Polsce. "Polska stała się w związku z turniejem wielkim placem budowy. Inwestycje wartości 22 mld euro zaowocują długoterminowo. (...) Wielu obserwatorów i komentatorów polskich dzienników wskazuje na to, że tak czy owak ważne inwestycje infrastrukturalne nie zostałyby nigdy tak szybko zrealizowane, gdyby nie Mistrzostwa Europy" - podkreśla gazeta.

"Polacy budowali na przekór recesji. Teraz inni się od nich uczą"

"To jest pozytywny efekt uboczny skutecznego absorbowania środków unijnych z Brukseli. Podczas gdy inne kraje wpadły w wir kryzysu, Polacy budowali na przekór recesji. Teraz wiele krajów wschodnio- i południowoeuropejskich chce uczyć się od Polski, jak sensownie inwestować dotacje z Brukseli, aby generowały wzrost gospodarczy - podkreśla "Handelsblatt".

Dziennik dodaje, że "(...) niemieckie firmy należały już przed pierwszym gwizdkiem do beneficjentów Mistrzostw Europy, ponieważ miały znaczny udział w rozbudowie infrastruktury w Polsce i na Ukrainie. (...) 95 proc. zagranicznych inwestorów znów wybrałoby Polskę, jeśli mieliby rozstrzygać o miejscu inwestycji".

Artykuł pochodzi z serwisu http://www.dw.de/dw/0,,11394,00.html">''DeutscheWelle''

DOSTĘP PREMIUM