Posłowie wykluczeni z obrad parlamentu Saksonii za koszulki

Podczas ostatnich obrad saksońskiego parlamentu krajowego (Landtagu) doszło do skandalu wywołanego przez skrajnie prawicową partię NPD. Klub poselski neonazistów wykluczony został z obrad Landtagu.

Ośmiu posłów NPD pojawiło się na plenum w ubraniach modnej wśród neonazistów marki Thor Steinar, której noszenie zostało oficjalnie zabronione przez parlament. Początkowo prowokacji nie zauważono, gdyż wszyscy posłowie i posłanki NPD mieli na sobie marynarki. Wkrótce jednak na mównicę wstąpił Andreas Storr, by w imieniu partii wypowiedzieć się na temat kampanii dotyczącej wizerunku kraju. Kiedy zdjął marynarkę, natychmiast zwrócił na siebie uwagę posłów. Na jego koszulce widniał napis "Thor Steinar".

Przewodniczący parlamentu, Matthias Roessler, natychmiast przerwał obrady i zażądał od posłów NPD zmiany ubrań. Kiedy ci nie zastosowali się do nakazu, Roessler wykluczył ich z bieżących obrad i trzech kolejnych zebrań parlamentu krajowego. Neonaziści zostali wyprowadzeni z sali przez policję.

Pierwszy taki przypadek w historii

Dotychczas tylko w 2010 roku zdarzyło się, że z obrad Landtagu został wykluczony szef klubu parlamentarnego NPD, Holger Apfe. Wtedy szerzona przez niego antysemicka nagonka doprowadziła do wrzenia wśród posłów innych partii. Nigdy jednak, aż do tej pory, z obrad nie został wykluczony cały klub poselski.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM