Co kryje Cygnus X-1? Superteleskop NASA zbada czarną dziurę i środek naszej Galaktyki

Potężny teleskop NuSTAR wyruszył dziś w kosmos. Uzbrojony w 10 razy lepszą rozdzielczość i 100 razy lepszą czułość niż porównywalne maszyny superteleskop NASA zbada czarną dziurę Cygnus X-1. Zajrzy też do środka naszej Galaktyki, gdzie znajdować się ma gigantyczna czarna dziura.
Zobacz wideo

Punktualnie o 1.00 w nocy czasu uniwersalnego rozpoczęła się nietypowa procedura wyniesienia teleskopu NuSTAR na orbitę. Inaczej niż wielu jego poprzedników najnowsze kosmiczne cacko NASA nie wystartowało przyczepione do rakiety z przylądka Canaveral.

Tak jest taniej - pisze CNN w blogu "Lata Świetlne" (Light Years).

Nietypowy start rakiety. Za to tańszy

NuStar, ukryty wewnątrz rakiety Pegasus XL, został wyniesiony wysoko w atmosferę uczepiony pod pokładem samolotu Orbital Science Corporation L-1011 "Stargazer". Sterowana z Ziemi rakieta odłączyła się od samolotu i uruchomiła własny silnik, który nadał pęd niezbędny do wyniesienia teleskopu na orbitę.

Po 70 sekundach część silnikowa odłączyła się. Równocześnie uruchomił się silnik kolejnej fazy lotu. Część z teleskopem odłączyła się od trzeciego członu Pegasusa po 13 minutach od oddzielenia od samolotu. Niedługo potem NuSTAR był już na orbicie i rozłożył panele słoneczne, zapewniające mu energię.

Superteleskop zbada słynną czarną dziurę

NuSTAR (skrót od Nuclear Spectroscopic Telescope Array) wyposażony został w specjalne "rentgenowskie oczy" - urządzenia, które pozwolą mu na niezwykle drobiazgową i dokładną rejestrację obrazu. Z dziesięć razy lepszą rozdzielczością i sto razy lepszą czułością niż porównywalne teleskopy przygotowana we współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i NASA maszyna ma wśród wielu zadań jedno niezwykle ciekawe: badanie czarnych dziur.

- Teraz będziemy mogli badać, jak tworzą się galaktyki i jak formują się czarne dziury - powiedziała nadzorująca projekt NuSTAR Fiona Harrison z Caltech. - NuSTAR będzie wyłapywał i namierzał czarne dziury wewnątrz galaktyk.

- Przyjrzymy się m.in. Cygnus X-1, czarnej dziurze w naszej Galaktyce. Sprawdzimy w ten sposób, jak ostre będą nasze zdjęcia - powiedział Space.com Wiliam Craig z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, jeden z kierowników projektu NuSTAR. Kolejnym zadaniem superteleskopu będzie badanie centrum naszej Galaktyki - Drogi Mlecznej. Naukowcy podejrzewają, że w samym środku Drogi Mlecznej kryje się olbrzymia czarna dziura o masie 4 milionów słońc.

Jak NuSTAR zajrzy do środka Galaktyki?

W dokładnym przyjrzeniu się odległym rubieżom galaktyki pomóc ma nietypowa konstrukcja teleskopu. Za niecały tydzień NuSTAR rozwinie maszt, który rozdzieli dwa człony maszyny tak, że część optyczna znajdzie się w odległości 10 metrów od rejestratora obrazu. To pozwoli na skoncentrowanie przechwyconego promieniowania rentgenowskiego tak, by uzyskać ostre obrazy odległych miejsc Kosmosu.

Planeta miłości na tle Słońca - zobacz tranzyt Wenus [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM