Joschka Fischer: Polska? Wow! Sukces gospodarczy i świetni piłkarze

- Bez przerwy się słyszy: jeszcze jedna wspaniała akcja Polaków, jeszcze jeden gol. Nie wyobrażacie sobie, jak wielkie znaczenie ma to dziś w Niemczech. Nie polityczne, ale takie dla przeciętnych obywateli kibiców - przekonuje we ?Wprost? Joschka Fischer, pytany o popularność w Niemczech trójki Polaków z Borussii Dortmund - Błaszczykowskiego, Piszczka i Lewandowskiego.

- Dziś dla Niemców Polska to wielki sukces gospodarczy, otwarta granica i świetni piłkarze - mówi były wicekanclerz Niemiec i minister spraw zagranicznych.

- Pamiętam, co się mówiło po obu stronach granicy, gdy prezydent Kwaśniewski wprowadzał Polskę do Unii. W Polsce powszechne były obawy, że przyjdą Niemcy, już nie w czołgach, ale z grubymi portfelami, i wykupią polskie ziemie. W Niemczech wszyscy bali się zalewu taniej siły roboczej z Polski. Rzeczywistość okazała się przewrotna. To Polacy wykupują niemieckie ziemie i domy i przeprowadzają się za zachodnią granicę, a coraz więcej Niemców przyjeżdża do Polski pracować - zauważa Fischer.

- Doprawdy trudno w tym wszystkim przecenić rolę otwartych granic. W Berlinie odczuwa się to w sposób szczególny. Ze stolicy Niemiec jest znacznie bliżej do granicy niż z Warszawy. Otwarta granica naprawdę odmieniła stolicę Niemiec - dodaje.

"Lotnisko Berlin Brandenburg - to dopiero opóźnienie"

Fischer odnosi się też do nastrojów, które panują w Polsce w związku z opóźnieniami przy budowie autostrad, kolei i elektrowni. - Rozumiem te nastroje, ale proszę spojrzeć na Berlin. Nowe berlińskie lotnisko Berlin Brandenburg - to dopiero jest opóźniona budowa. Datę otwarcia przełożono już drugi raz. Będzie działać prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Wciąż zadaję sobie pytanie, że jeśli lotniska buduje się na czas w tylu miejscach na świecie, to dlaczego nie umiemy tego zrobić w Berlinie? - pyta.

Cały wywiad czytaj w najnowszym numerze "Wprost" i w portalu Wprost.pl .

Zabawnie o piłce i nie tylko. Mecz Polska-Czechy obejrzą z nami Kołaczkowska&Kamys >>

DOSTĘP PREMIUM