Syryjski pilot uciekł myśliwcem MiG-21 do Jordanii. Poprosił o azyl polityczny

Pilot syryjskiego samolotu myśliwskiego MiG-21 wylądował na lotnisku wojskowym w Jordanii - poinformował jordański minister do spraw mediów Samih al-Majteh. Pilot poprosił o azyl polityczny.

Według władz jordańskich, myśliwiec wylądował w położonej 80 kilometrów na północny wschód od Ammanu bazie lotniczej im. Króla Husajna o godzinie 11 czasu lokalnego (10 czasu polskiego). - Poprosił o azyl polityczny. W tej chwili jest przesłuchiwany - powiedział Majteh.

Syryjska telewizja państwowa podała, iż kontakt z samolotem, który pilotował pułkownik Hassan Hamada, utracono o godzinie 10.34 czasu lokalnego (9.34 czasu polskiego) w trakcie jego lotu treningowego w pobliżu granicy z Jordanią. Jest to pierwsza ucieczka samolotu wojskowego z Syrii w trakcie trwającej już 15 miesięcy rebelii przeciwko autokratycznym rządom prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Zginęło w niej już 15 tys. osób.

Wiele tysięcy żołnierzy zdezerterowało z wojska, nie chcąc atakować bezbronnych cywili, co często nakazuje reżim Baszar el-Asada. Do Jordanii uciekło już 120 tys. Syryjczyków.

"Kocia Łapa", "Koński Łeb". Najpiękniejsze mgławice Kosmosu [DUŻE ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM