Światowy Dzień Uchodźcy. Jolie: Nikt dla siebie nie wybiera takiego losu

Na świecie są dziś 43 mln ludzi, którzy w obawie o swoje życie musieli opuścić swoje domy. - Nawet jedna osoba zmuszona do ucieczki to za dużo - mówi w spocie promującym Światowy Dzień Uchodźcy Angelina Jolie. Aktorka jest specjalną wysłanniczką Urzędu Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ (UNHCR).

"Każdej minuty wojna albo strach przed represjami wygania z domów osiem kolejnych osób. Nie uciekają z kraju dlatego, że chcą. Robią to dlatego, że muszą" - przestrzega UNHCR patronujący Światowemu Dniu Uchodźcy, który od 12 lat obchodzony jest 20 czerwca.

Dziś na świecie są 43 miliony takich osób. - Nikt dla siebie nie wybiera losu uchodźcy - mówi w specjalnym spocie Angelina Jolie.

 

ONZ powołał UNHCR jako odrębną międzynarodową agendę do zajmowania się obroną praw uchodźców w 1951 roku. Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Uchodźcy organizacja przygotowała na swojej stronie internetowej specjalną aplikację , która zachęca Polaków do wczucia się w sytuację uchodźcy: "Sprawdź, czy będziesz umiał wybrać spośród samych złych opcji takie, które przy dużej dozie szczęścia zapewnią ci przetrwanie. Dwie złe opcje to nie wybór. To dylemat".

Zobacz, jak możesz pomóc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują >>

Bieda w Grecji. Ludzie stoją w kolejce po darmowe warzywa [DUŻE ZDJĘCIA] >> >>

DOSTĘP PREMIUM