Niemiecka prasa: Wspaniale jest grać w Gdańsku

Niemiecka prasa koncentruje się dziś na atmosferze przed meczem Niemcy-Grecja. "Dzięki temu, że mecz reprezentacji odbędzie się w Gdańsku, może ona liczyć na pełne poparcie niemieckich kibiców. Wielu z nich czeka niecierpliwie w Sopocie na ćwierćfinał" - pisze "Die Welt" w artykule zatytułowanym "Z pomocą kibiców do sukcesu".

"DFB (niemiecki związek piłki nożnej) zorganizowała dla niemieckich fanów piłki nożnej punkt kibica przed dworcem głównym w Gdańsku. Czeka tam na nich bezpłatnie piwo i lemoniada, dostają też podręczne słowniczki z podstawowymi pojęciami po polsku. Jest lepiej niż w domu" - pisze "Die Welt".

Jak informuje berlińska gazeta, niemieccy piłkarze cieszą się ze szczególnej atmosfery. "Wspaniale jest grać w Gdańsku, bo nie mamy stresu spowodowanego wyjazdem i możemy liczyć na poparcie wielu niemieckich kibiców" - cytuje "Die Welt" słowa piłkarza Thomasa Müllera.

"Może pomogą w tym też polscy kibice, dla których po wyeliminowaniu polskiej jedenastki niemiecka reprezentacja jest drugą ulubioną drużyną mistrzostw" - zastanawia się gazeta i pisze dalej: "W końcu grają w tej drużynie Lukas Podolski i Miro Klose, a obaj pochodzą z Polski". Lukasa Podolskiego można było zobaczyć w Sopocie w restauracji z żoną Moniką i synem Luisem. Stara się być blisko ludzi - informuje Die Welt.

Bez większych ekscesów

Kibice z Niemiec pozostaną spokojni - uważa Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), bazując na zapewnieniach niemieckich ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy podsumowali dotychczasowy przebieg ME. "Wszystkie mecze dotąd przebiegały przyjaźnie" - cytuje słowa Jana Schwackera, rzecznika Centralnego Ośrodka Zbierania Informacji.

Według zapewnień tej instytucji nie ma też zagrożenia przed meczem w Gdańsku. Jednak z powodu bliskości Niemiec oraz trudnej sytuacji, jeśli chodzi o polskich chuliganów, sytuacja w Polsce jest nieco inna niż na Ukrainie, gdzie spotkania piłkarskie odbyły się bez większych ekscesów - informuje FAZ, przypominając w tym kontekście o bijatykach w Warszawie przed meczem Polska-Rosja.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM