Jak Europa traktuje homoseksualistów [RAPORT]

Stowarzyszenie ILGA Europe przedstawiło w dorocznym raporcie sytuację osób o odmiennej orientacji seksualnej w 40 państwach europejskich. Według listy rankingowej tej organizacji żaden kraj nie uzyskał maksymalnej liczby 30 punktów. Polska dostała skromne dwa...

Czołowe miejsca zajęły w rankingu Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania, uzyskując po prawie 20 punktów. W tak zwanej czerwonej (minusowej) strefie znalazły się takie państwa jak: Rosja, Ukraina, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan, Turcja, Macedonia i Białoruś. Dokładnie te państwa Parlament Europejski potępił pod koniec czerwca 2012 roku za homofobiczne ustawy.

Dyskryminacja w państwach członkowskich UE

- Również na płaszczyźnie unijnej nie brak dowodów dyskryminacji gejów - mówi Juris Lavrikovs, rzecznik organizacji ILGA Europe. Jest to europejska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transseksualistów i Osób Interseksualnych.

ILGA, jako organizacja dachowa, zrzesza blisko 360 organizacji z 44 państw europejskich. Stowarzyszenie to ściśle współpracuje z instytucjami unijnymi. Juris Lavrikovs jest z dotychczasowej kooperacji zadowolony. Twierdzi, że "Unia Europejska i Rada Europejska poczyniły duży postęp w dziedzinie umacniania praw ludzi o odmiennej orientacji seksualnej".

"To musi się zmienić"

Dyskryminacja na tle rasowym jest zabroniona w tych wszystkich dziedzinach, na polu których Parlament Europejski może uchwalać ustawy europejskie. Tymczasem dyskryminacja na tle orientacji seksualnej, religii czy upośledzenia jest zakazana jedynie w dziedzinie zatrudnienia i pracy. - To musi się zmienić - uważa Lavrikovs. Domaga się równego dostępu do dóbr i usług; na przykład do mieszkań i edukacji.

Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć powiększenie

fot. ILGA

Niepokojący krok wstecz

Łotysz Nils Muiznieks, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka, wyraził ubolewanie, że państwa członkowskie chciały zabronić rozpowszechniania wiedzy na temat homoseksualizmu i przeciwko homofobii. - Jest to niepokojący powrót do czasów, gdy homoseksualistów traktowano jak przestępców - zżyma się Muiznieks.

Lavrikovs twierdzi, że w niektórych państwach Europy zachodniej, jak Grecja, Malta i Włochy, osoby o odmiennej orientacji seksualnej dyskryminuje się w większym stopniu niż w niektórych krajach byłego Bloku Wschodniego. Jego zdaniem nie można jednak całej winy przypisywać typowym dla Europy Południowej patriarchalnym i tradycjonalistycznym strukturom społecznym o tendencjach homofobicznych, bowiem Hiszpania i Portugalia poczyniły duży postęp w dziedzinie zrównania szans płci i praw homoseksualistów i transseksualistów. Te kraje wykazały, że większości wyznaniowe albo tradycje kulturalne nie stoją na przeszkodzie zrównaniu praw osób o odmiennej orientacji seksualnej.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed

Tylko 40 proc. wiernych chodzi na msze - to najmniej w historii >>>

TOK FM PREMIUM