Zobacz, jaką drogę pokonało ACTA przez PE [INFOGRAFIKA]

ACTA odrzucone, dokument przepada. W tej formie nie będzie mógł wejść w życie na terenie UE. Oto, jaką drogę dokument przebył w Parlamencie Europejskim.

Przejdź do infografiki>>

1. ACTA w komisjach . ACTA opiniowały cztery komisje - prawna, ds. przemysłu, komisja wolności obywatelskich i komisja rozwoju. Każda z nich oddzielnie wydała rekomendację: ACTA należy odrzucić. Z tymi opiniami zapoznali się członkowie piątej, kluczowej dla sprawy ACTA, komisji handlu międzynarodowego (INTA).

2. Posłowie INTA rekomendują: odrzucić ACTA . Przecinków dokumentu jest więcej, niż się spodziewano - 19 europosłów było przeciw, 12 - za. - Wcześniej miałem wątpliwości, ale po tym głosowaniu jestem pewien: ACTA upadnie w PE - powiedział TOK FM tuż po głosowaniu główny sprawozdawca ds. ACTA David Marin.

3. Sprawozdawca ds. ACTA to osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie dokumentu przez PE. Pierwszym sprawozdawcą był Francuz Kader Arif. Jednak w styczniu br. w proteście przeciwko ACTA oraz sposobie, w jaki przebiegały prace w PE, podał się do dymisji. Jak stwierdził, prace nad ACTA to "maskarada", część posłów chciała przeforsować dokument, "zanim opinia publiczna zostanie zaalarmowana", nie było konsultacji społecznych, a sam dokument zagraża podstawowym prawom obywateli. Arifa zastąpił David Martinn z Wielkiej Brytanii. Jego opinia także była jednoznaczna: rekomenduje posłom odrzucenie ACTA.

4. Petycje . Do Parlamentu Europejskiego od początku roku wpływały petycje przeciwko ACTA, podpisane łącznie przez kilka milionów osób. Petycje trafiły do komisji petycji, posłowie z komisji wydających opinie brali je pod uwagę podczas prac nad ostatecznym stanowiskiem ws. dokumentu.

Zobacz infografikę:

embed

TOK FM PREMIUM