ACTA poległo w PE. Zdecydowana większość za odrzuceniem umowy

478 europosłów głosowało za odrzuceniem ACTA. Przeciwko było zaledwie 39. - Jestem bardzo zadowolony, że Parlament Europejski przychylił się do mojej opinii, w której zalecałem odrzucenie porozumienia - mówił po głosowaniu David Martin, odpowiedzialny za parlamentarne prace nad ACTA.

Za odrzuceniem kontrowersyjnej umowy dotyczącej ochrony własności intelektualnej opowiedzieli się liberałowie, socjaliści, komuniści i Zieloni. 478 europosłów głosowało za odrzuceniem ACTA. Przeciwko było zaledwie 39. 165 wstrzymało się od głosu.

Oznacza to, że ACTA w obecnej formie przepada na terenie UE. Aby ACTA weszła w życie, potrzebna była akceptacja na dwóch poziomach - Parlamentu Europejskiego oraz rządów wszystkich państw członkowskich.

Po zakończeniu głosowaniu deputowani z grupy Zielonych wystawili czarno- żółte tabliczki z napisem "Hello Democracy. Goodbye Acta".

Brytyjski eurodeputowany David Martin nie ma najmniejszych wątpliwości, że umowa zawiera wiele niejednoznacznych zapisów, które dają duże pole do interpretacji. Polityk uważa, że po odrzuceniu ACTA trzeba zacząć prace nad nową umową dotyczącą sposobów ochrony praw własności.

Największe zagrożenia ACTA...

Dlaczego rekomendował posłom odrzucenie ACTA? "ACTA to wybór między ochroną praw handlowych a ochroną swobód obywatelskich. Ja w takiej sytuacji opowiadam się za tym drugim. Są dwa aspekty tego dokumentu, które wydały mi się najbardziej niebezpieczne. Teoretycznie ACTA miała nakładać kary na ludzi, którzy korzystają z dóbr intelektualnych innych osób dla komercyjnego zysku. Taka była idea stworzenia wspólnej regulacji prawnej. Jednak definicja korzystania z dóbr dla celów komercyjnych, zawarta w ACTA, stwarzała zagrożenie, że surowym karom podlegać mogliby internauci, którzy prześlą sobie plik muzyczny czy film tylko dla własnego użytku" - tłumaczył w rozmowie z TOK FM.

"I drugie - największe moim zdaniem - zagrożenie to nałożenie obowiązku monitorowania internautów przez dostawców internetu, co ograniczałoby prawa obywatelskie. To było nie do zaakceptowania" - dodał.

Kto podpisał ACTA?

ACTA zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które zdaniem krytyków ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne; nie podpisały jej dotąd Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. Do tej pory ratyfikację ACTA zawiesiły: Austria, Polska, Rumunia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Słowenia.

"Nie" dla ACTA. W całej Polsce protesty [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM