Pierwsze reakcje na Twitterze po odrzuceniu ACTA. "Hello democracy", "preludium do dramatycznych wyborów"

ACTA odrzucone przez Parlament Europejski. "Hello Democracy, Good Bye ACTA, europarlamentarzyści-przeciwnicy porozumienia żegnali ACTA" - komentuje na gorąco na Twitterze Edwin Bendyk. To "preludium do dramatycznych wyborów" - pisze z kolei Piotr Waglowski.

W głosowaniu w PE za utrzymaniem ACTA opowiedziało się 39 parlamentarzystów, przeciw było 478 . Europoseł David Martin, który był odpowiedzialny za parlamentarne prace nad ACTA, podsumował na Twitterze głosowanie: "To największa w historii porażka legislacyjna Komisji w PE". Odnosi się tym samym do Komisji Europejskiej, która zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o opinię, czy ACTA jest zgodna z prawem UE.

"To dopiero początek wielkiej dyskusji" - uważa Piotr Waglowski. W komentarzu na swojej stronie internetowej prawo.vagla.pl zauważył, że przed kolejnymi wyborami kandydaci do Sejmu, Senatu, do krajowych parlamentów w różnych państwach na świecie, również kandydaci do Parlamentu Europejskiego, będą musieli prawdopodobnie odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań na temat ich wizji społeczeństwa informacyjnego.

Waglowski na swojej stronie pisze : "Parlamentarzyści - posługując się nawiązaniem do art. 4 Konstytucji RP: przedstawiciele Narodu, być może jednocześnie przyszli kandydaci do parlamentów, wydają się zachowywać w taki sposób, jakby mówili (nie wprost, tylko sposobem zachowania): właściwie to my nie na wszystkim się znamy i nie mamy wyrobionego zdania w ważnych kwestiach społecznych, ale wybierzcie nas, a my się będziemy wsłuchiwać w wasz głos".

Bendyk: witaj demokracjo!

Zadowolenia z odrzucenia przez PE ACTA nie kryje Edwin Bendyk, dziennikarz "Polityki". "Hello Democracy, Good Bye ACTA" ("Witaj Demokracjo, Żegnaj ACTA") - napisał na Twitterze od razu po odrzuceniu przez Parlament umowy.

Także polscy eurodeputowani od razu poinformowali o wyniku głosowania - zrobił to zarówno Rafał Trzaskowski (PO), jak i Paweł Kowal (PJN). "Dzień Chomika" - skomentował krótko muzyk Zbigniew Hołdys, zwolennik umowy. Nawiązał w ten sposób do serwisu pozwalającego na dzielenie się plikami w internecie Chomikuj.pl.

Piraci: historyczne zwycięstwo

Na Twitterze zareagowali od razu najgorętsi przeciwnicy ACTA, m.in. Partia Piratów z Wlk. Brytanii. "To historyczne zwycięstwo obywateli nad niesprawiedliwym traktatem" - napisali przedstawiciele ugrupowania.

Zwolennicy wolnego oprogramowania z "OMG! UBUNTU!" krótko podsumowali: "zdrowy rozsądek przeważył".

Pospolite ruszenie przeciw ACTA, cała Polska protestuje [WIDEO]>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM