"Narzekacie, że nikt was nie słucha. Ale problemem jest to, że nikt was nie słyszy, bo nie mówicie"
- Wciąż powtarzam polskim i rumuńskim przywódcom, żeby zaczęli mówić głośniej - mówi w obszernym wywiadzie na temat Unii Europejskiej Guy Sorman, znany francuski filozof i publicysta. Dodaje o naszym regionie: - Narzekacie, że nikt was nie słucha. Ale problemem jest to, że nikt was nie słyszy, bo nie mówicie. Nie wiem, co zawodzi: dyplomacja czy PR.
"Europa musi być jak forum"
Sorman pozostaje optymistą, jeżeli chodzi o Unię Europejską. Jego zdaniem w Europie powinien funkcjonować nieustanny proces wymiany doświadczeń. - Ale nie w formie nauczania jednej grupy krajów przez inną grupę. Europa już się do tego celu zbliżała, kiedy mieliśmy franko-niemieckie jądro europejskie, które mówiło reszcie, co ma robić. Tworzyło wzory, z których inni mieli korzystać. Teraz sytuacja jest o wiele bardziej złożona. Sądzę, że Europa powinna próbować stać się forum, na którym państwa będą wymieniać się doświadczeniami - mówi.
Filozof podkreśla, że patrząc na doświadczenia przemian politycznych Polski i Estonii, inne kraje UE mogłyby czerpać z tych doświadczeń. - Pogrążona w kryzysie Europa Południowa mogłaby się wiele od was nauczyć. Na przykład o reformie strukturalnej, którą zastosowaliście. Ale także Francja mogłaby skorzystać z waszego doświadczenia. Zbudowaliśmy po II wojnie światowej silne państwo socjalne, z którym mamy teraz same problemy. Wolny rynek nie cieszy się we Francji dobrą opinią. Może warto, żebyśmy udali się do Polski i Estonii posłuchać waszych opowieści?
Antyeuropejskie nastroje? "Nigdzie w Europie"
W opinii Guya Sormana nigdzie w Europie nie ma obecnie nastrojów antyeuropejskich. Ale: - Może ludzie nie wierzą w Europę tak mocno jak w Polsce. Ale 90 proc. Europejczyków zdaje sobie sprawę, że to nasz wspólny los - zauważa.
Publicysta pozostaje jednak realistą i dodaje, że w obrębie istniejącej UE jest poczucie, że Europa nie jest perfekcyjna. - Nikt nie proponuje jednak wystąpienia z niej, nie ma przecież alternatyw. Potrzebujemy więcej ambicji. Ale, paradoksalnie, ta ambicja została już stworzona przez obecny kryzys - zauważa. I podsumowuje: - To jest jego niezamierzony skutek: bo wszyscy zaczęli mówić o federalizmie, integracji, co było nie do pomyślenia dwa lata temu. Dwa lata temu polityk, który mówił o federalizmie, był skazany na porażkę. Dziś koncept Stanów Zjednoczonych Europy powrócił. I bardzo dobrze! Ja nie słyszałem o nim od dwudziestu lat.
Cały wywiad na stronie Instytutu Obywatelskiego >>>
"Ten kapitalizm przetrwać nie może..." [4 SPOJRZENIA NA KRYZYS] >>>
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
Siedem osób rannych podczas egzekucji komorniczej w Brzegu. Doszło do wybuchu
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
- Rosja kończy jako wasal Chin. "Putin brzmiał płaczliwie, jak suplikant lekko zdesperowany"
- Książę William jest w Polsce. Niespodziewana wizyta w Rzeszowie
- Czy Emigracja XD jest przereklamowana?
- Apostazja - jak wystąpić z Kościoła? Wzór oświadczenia