To odkrywca wraku Titanica znalazł zwłoki załogi tureckiego F-4 Phantom

To odkrywca Titanica, Robert Ballard, znalazł ciała dwóch tureckich pilotów, których samolot rozpoznawczy F-4 Phantom został zestrzelony 22 czerwca przez Syryjczyków - donosi ?The Telegraph?.

Jak informuje "The Telegraph" , Turcja poprosiła wybitnego badacza głębin morskich, który odkrył wrak Titanica w 1985 roku, o pomoc w zlokalizowaniu szczątków samolotu F-4 Phantom i dwóch zaginionych członków załogi.

Ciała Gokhana Ertana i Hasana Huseyin Aksova zostały zlokalizowane przez ekipę dowodzoną przez Ballarda. Obecnie trwają próby wydobycia ciał mężczyzn.

Zestrzelenie w ramach samoobrony

Zestrzelenie tureckiego samolotu rozpoznawczego F-4 Phantom przez Syryjczyków wyraźnie pogorszyło stosunki między obu krajami, a Ankara zapowiadała, że jej reakcja będzie "zdecydowana". Wszystko wskazuje jednak na to, że zarówno Syrii, jak i Turcji zależy na uniknięciu konfrontacji zbrojnej.

Syria twierdzi, że samolot został zestrzelony w ramach legalnej samoobrony, gdy znajdował się w syryjskiej przestrzeni powietrznej. Natomiast według władz tureckich odrzutowiec omyłkowo wtargnął na kilka minut w przestrzeń powietrzną Syrii, ale w momencie trafienia znajdował się nad wodami międzynarodowymi.

Odkrywca Titanica

Robert Ballard to znany geolog i badacz głębin morskich. Sławę zyskał w 1985 roku, odkrywając wrak Titanica. W 1993 roku znalazł także wrak Lusitanii.

Inne znaczące znaleziska Ballarda to wrak niemieckiego pancernika Bismarck zatopionego w 1941 roku na Atlantyku przez flotę brytyjską, oraz amerykańskiego lotniskowca Yorktown, zatopionego przez Japończyków w bitwie pod Midway, w 1942 roku.

Ballard zajmował się również szukaniem dowodów na to, że legendarny potop był przedarciem się wód Morza Śródziemnego do Morza Czarnego, co miało miejsce 7500 lat temu. Jego teza jest obecnie przedmiotem dyskusji w świecie nauki.

Jak Europa traktuje homoseksualistów [RAPORT] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM