Watykan grozi sądem po artykule o ojcostwie kardynała

Watykan zagroził, że wniesie sprawę o zniesławienie przeciwko dziennikarzowi, który napisał, że jeden z kardynałów odpowiedzialnych za finanse Stolicy Apostolskiej - niewymieniony z nazwiska - ma 30-letniego syna. Sekretariat stanu wydał w tej sprawie specjalne, bezprecedensowe oświadczenie.

- Informacja zawarta w artykule włoskiego tygodnika "Panorama" jest w oczywisty sposób nieprawdziwa i bezpodstawna - stwierdził watykański sekretariat stanu, komentując zawartą w nim sugestię, jakoby jeden z kardynałów z Kurii Rzymskiej był ojcem 30-letniego dziś mężczyzny.

W związku z tą informacją oraz innymi "nieodpowiadającymi prawdzie i dlatego jawnie oszczerczymi i wykraczającymi poza wolność informacji" sekretariat stanu zapowiada podjęcie inicjatyw w obronie praw zainteresowanych osób.

Nie pierwszy raz Watykan grozi włoskim mediom, że będzie się domagać satysfakcji na drodze sądowej. W maju dotyczyło to ujawnienia poufnych dokumentów wykradzionych z kancelarii papieża. Po raz pierwszy natomiast reakcja tego rodzaju dotyczy sprawy domniemanego ojcostwa jednego z kardynałów.

Otwarcie najwyższego budynku w Europie [DUŻE ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM