Saudyjska księżniczka prosi o azyl w Wielkiej Brytanii. Boi się wracać do Rijadu

Księżniczka Sara, siostrzenica króla Arabii Saudyjskiej, wystąpiła o azyl polityczny dla siebie i swoich dzieci w Wielkiej Brytanii - donosi BBC. Sara, zwana "saudyjską Barbie", od dłuższego czasu jest solą w oku dla rodziny królewskiej m.in. ze względu na swój styl życia i wypowiedzi o równouprawnieniu. "Stanowię zagrożenie, bo reformuję od wewnątrz" - przekonuje.

Księżniczka Sara ibn Abd al-Aziz as-Saud, która jest rozwódką, mieszka w Wielkiej Brytanii od 2007 roku. Ambasada saudyjska nie zdecydowała się przedłużyć jej paszportu, a ona sama boi się, że w ojczyźnie spotkają ją represje ze strony władz i rodziny.

Sara po śmierci swojej matki toczyła wojnę z bratem o prawo do spadku wartego ponad 300 mln dolarów. Po stronie księżniczki stanął jej wuj Abdulaziz bin Nayef al Saud, który niedawno zmarł, co w dużej mierze przyczyniło się do złożenia wniosku o azyl - informuje "The Telegraph".

Księżniczka twierdzi, że podczas jej pobytu w Wielkiej Brytanii przetoczyła się fala oszczerstw pod jej adresem w saudyjskich mediach. Była wtedy oskarżana m.in. o współpracę z Hezbollahem, a także o wspieranie Iranu. - Wiedzą, że nie mogę wrócić - mówi Sara i dodaje, że "niczego jej nie zostawili". Jej aktywa zostały zamrożone, a konta zablokowane. W swoim oświadczeniu, które przekazała mediom, podkreślała, że "przez lata znosiła wszystko w milczeniu, starając się rozwiązać problemy nieoficjalnymi kanałami, unikając rozgłosu i publiki".

"Sprawa nie ma charakteru politycznego"

Księżniczka przekonuje, że jej część rodziny była zawsze bardziej liberalna. "Byliśmy inni od reszty Al-Saud - otwarci, niejednolici, nawet kontrowersyjni" - mówi dla "The Telegraph".

Brytyjskie Home Office nie skomentowało sytuacji, twierdząc, że nie wypowiada się na temat indywidualnych spraw. Natomiast według urzędnika z ambasady saudyjskiej, z którym rozmawiał "Sunday Telegraph", przypadek księżniczki nie ma charakteru politycznego.

Największe pokazy wojskowych samolotów na świecie. Są i polscy piloci [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM