Izrael: znaleziono złote monety sprzed 700 lat. Wartość: 100 tys. $ [ZDJĘCIA]

108 złotych monet odkryto w trzynastowiecznej fortecy w parku narodowym Apollonia, niedaleko Tel Awiwu. Na ważący 400 gramów skarb ukryty w podłodze natrafił zespół naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jego wartość szacuje się na 100 tys. dolarów - podaje izraelski dziennik ?Ha'aretz?.

- Podejrzewamy, że skarb został celowo schowany w naczyniu, które następnie wypełniono piaskiem i ukryto pod podłogą - mówi szef grupy badawczej i profesor na uniwersytecie w Tel Awiwie, Oren Tal. Dodaje, że wszystko wskazuje na to, że w XIII wieku forteca była przez dłuższy czas oblegana.

Naukowcy zakładają, że dowódcy oddziału krzyżowców, którzy kontrolowali fortecę, rozkazali ukrycie skarbu, żeby nie wpadł w ręce muzułmanów. Zapewne mieli nadzieję go odzyskać.

Monety wybite były w Egipcie

Jak podaje Xinhua , na znalezisko izraelskich naukowców skała się 108 złotych monet. 93 z nich ważą po cztery gramy, pozostałe 15 to jednogramowe monety. Szacuje się, że zostały wybite w Egipcie. A ich wartość określa się na 100 tys. dolarów.

Prace archeologiczne rozpoczęto w parku narodowym Apollonia, 25 km od Tel Awiwu, trzy lata temu, gdy nadmorskiemu klifowi, na którym znajduje się forteca, zaczęło grozić osunięcie. Od tego czasu natrafiono już na serię znalezisk z okresu wojen krzyżowych. Odkryto między innymi setki grotów. W XIII i XIV wieku twierdza była jedną z głównych warowni krzyżowców w środkowej części kraju.

Stracili bliskich i cały dobytek. Żałoba narodowa po powodzi w Rosji [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM