Niezwykła panorama Marsa - zdjęcia z łazika [FOTO]

NASA opublikowała ogromną panoramę Marsa wykonaną przez łazik Opportunity. Składa się ona z ponad 800 zdjęć, jakie wykonał łazik podczas czteromiesięcznego postoju w trakcie marsjańskiej zimy.

Zobacz duże zdjęcie panoramy Marsa >>>

Fotografia przedstawia panoramę, jaką "widział" wokół siebie łazik. Północ jest w centrum, a południe z lewej i prawej strony zdjęcia. Na horyzoncie po lewej stronie jest wzgórze Richa Morrisa. Widać także baterie słoneczne, które zasilają łazik, i ślady po kołach maszyny. Łazik "przysiadł" na nachylonym na północ stoku, tak by jego baterie słoneczne wychwyciły jak najwięcej światła słonecznego płynącego z północnej strony.

Panorama powstała przez połączenie 817 zdjęć wykonanych pomiędzy 21 grudnia 2011 roku a 8 maja 2012 roku, podczas marsjańskiej zimy. Opportunity spędził ten czas na brzegu pradawnego krateru Endeavour. Ma on średnicę 22 kilometrów i jest śladem po asteroidzie, która uderzyła w Marsa miliardy lat temu. Wnętrze krateru widać poniżej linii horyzontu na prawo od środka zdjęcia.

Kolejny łazik ląduje w sierpniu

Łaziki stworzone przez NASA są od ponad 15 lat obecne na powierzchni czerwonej planety. Jako pierwszy wylądował tam Pathfinder w lipcu 1997 roku. Opportunity i jego bliźniaczy łazik Spirit dotarły do Marsa w styczniu 2004 roku. Ich misja miała początkowo trwać tylko kilka miesięcy, ale z powodzeniem badają planetę od ośmiu lat. Podczas ostatniego zimowego postoju Opportunity badał też pole magnetyczne Marsa i monitorował zmiany w atmosferze.

W drodze na Marsa jest łazik następnej generacji - Curiosity. Wyląduje na powierzchni planety w następnym miesiącu.

Naukowcy odkrywają "brytyjską Atlantydę" zatopioną 6 tys. lat temu >>

TOK FM PREMIUM