Celowali laserem w lądujący samolot. Uszkodzili pilotowi oko

Pilot samolotu linii JetBlue doznał uszkodzenia oka, kiedy podczas zbliżania się do lotniska w Nowym Jorku w kabinę jego samolotu wycelowano z ziemi tzw. zielony laser. Samolot wylądował bez przeszkód, ale telewizja ABC News alarmuje, że liczba tych groźnych incydentów rośnie.
embed

Lot JetBlue 657 zbliżał się do nowojorskiego lotniska Johna F. Kennedy'ego. Był na wysokości około półtora kilometra nad ziemią, kiedy kabinę rozświetliło zielone światło. Był to promień zielonego lasera, który ktoś wycelował z ziemi prosto w samolot.

Wiązka trafiła pilota prosto w oko, doznał urazu. Załoga natychmiast zgłosiła incydent wieży kontrolnej.

- JetBlue 657, to się zdarzyło na wysokości około 1,5 km, tak?

- Tak, 1,5 km. [To były] dwa zielone błyski.

10 minut później samolot wylądował bezpiecznie na lotnisku JFK. Jak poinformowała amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa, uraz pilota okazał się niewielki. Nie podano jednak, co dokładnie mu się stało. Nie wiadomo też, czy poszkodowany członek załogi lotu 657 dowodził lotem w chwili, gdy trafił go laser.

Coraz więcej prób oślepiania pilotów laserem

To kolejny w ostatnim czasie przypadek prób oślepiania pilotów samolotów z ziemi za pomocą laserów. W ciągu ostatnich lat liczba podobnych incydentów w USA zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie - z zaledwie 283 w 2005 r. do 3592 udokumentowanych przypadków w 2011 r. - informuje telewizja ABC News . Tylko w ubiegłym tygodniu dwa samoloty lądujące w San Francisco również zostały "trafione" laserem.

- Promień lasera, w miarę jak dociera coraz wyżej i coraz dalej, staje się coraz bardziej rozproszony. To, co na dole wydaje się małym, słabym światełkiem, na górze, w kokpicie, wręcz oślepia - tłumaczy rzecznik portu lotniczego w San Francisco Mike McCarron.

Amerykańskie władze deklarują, że walczą z problemem. Wobec osób, którym udowodniono używanie laserów w celu przeszkadzania załogom samolotów, sądy orzekają nawet kilkuletnie kary więzienia.

'Strach i fascynacja': W tych miejscach czuć zapach śmierci. On je fotografuje [FOTO] >>

DOSTĘP PREMIUM