Ustawa hazardowa wymaga notyfikacji KE - twierdzi trybunał w Luksemburgu

Polska ustawa o grach hazardowych wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej, która oceniłaby ją pod kątem zgodności z unijnym prawem. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Polska tymczasem argumentowała że nie było takiego wymogu. Orzeczenie Trybunału oznacza, że naruszyła unijne zasady.

Trybunał zajął się sprawą, bo zwrócił się do niego o opinię Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Rozpatrywał on skargę trzech firm - Fortuna, Forta, Grand, które narzekały na utrudnienia w prowadzeniu działalności. Firmy argumentowały, że zapisy ustawy nie mogą być skutecznie stosowane, skoro nie zostały notyfikowane Komisji Europejskiej.

Poszkodowane firmy mogą mieć roszczenia względem państwa

Sędziowie Trybunału uznali, że Polska powinna była poinformować Komisję Europejską o prowadzonych pracach nad ustawą i skonsultować z nią zapisy, a zatem notyfikacja była wymagana. A to może otwierać drogę do roszczeń wobec skarbu państwa przez poszkodowane firmy.

Trybunał nie oceniał natomiast dziś, czy ustawa o grach hazardowych jest zgodna z unijnym prawem. Przewiduje ona między innymi likwidację hazardu o automatach o niskich wygranych poza kasynami i zakaz urządzania wideo-loterii. Przeciwko ustawie protestowało lobby hazardowe, które wskazywało na zapisy preferujące polskie firmy, utrudniające tym samym działalność hazardową w naszym kraju zagranicznym firmom.

Na niekorzystne zapisy poskarżyli się w Komisji Europejskiej operatorzy i producenci urządzeń rozrywkowych. Jeśli skarga okaże się zasadna, urzędnicy wezmą pod lupę ustawę hazardową i jeśli później Trybunał podzieli te argumenty, Polsce grożą wysokie kary finansowe.

TOK FM PREMIUM