Australia: księża będą musieli donosić na pedofilów na podst. spowiedzi? Jest projekt

W australijskim stanie Wiktoria trwa spór nad projektem ustawy dotyczącą informowania o przypadkach pedofilii przez księży - spowiedników. - Mentalność państwa policyjnego - krytykują ten projekt duchowni.

Projekt ustawy, która zmuszałaby kapłanów do informowania o przypadkach przestępstw pedofilii, o jakich dowiedzieli się wysłuchując spowiedzi, przygotowały władze australijskiego stanu Wiktoria. Katoliccy duchowni uznali to za pogwałcenie zasady wolności religijnej.

Stanowa komisja parlamentarna prowadzi dyskusje na temat legalności wprowadzania tego typu przepisów. Ks. Frank Brennan z Katolickiego Uniwersytetu Australii zapowiada, że nie podporządkuje się nowemu prawu. - Jeśli będzie trzeba, pójdę do więzienia - dodaje. Jezuita porównał pomysł nowej ustawy do metod stosowanych przez Sowietów.

- Dlaczego z tajemnicy spowiedzi wyłączać przyznanie się do pedofilii, a nie do zdrady małżeńskiej, czy zabójstwa? - zastanawia się w rozmowie z portalem Gazeta.pl ks. Ireneusz Okarnus z "Gościa Niedzielnego". - Osoba, która szczerze przystępuje do spowiedzi, szuka nawrócenia. Rolą księdza jest pomoc w znalezieniu drogi wyjścia, a nie zawodzenie zaufania wiernych - tłumaczy.

- Kościół nie widzi w tej sprawie żadnej możliwości kompromisu - podsumował metropolita Melbourne abp Denis Hart.

DOSTĘP PREMIUM