ABC zmanipulowała wypowiedź matki zamachowca z Denver?

Matka sprawcy masakry w Denver kwestionuje informacje podane przez ABC na temat jej wypowiedzi niedługo po tragedii. Według stacji kobieta miała potwierdzić przypuszczenia, że to 24-latek stał za zamachem. - Macie właściwą osobę - zacytowała ją ABC. Arlene Holmes broni się, że wypowiedziała te słowa w zupełnie innym kontekście.

Reporter ABC skontaktował się z mieszkającą w San Diego 58-letnią Arlene Holmes zaledwie kilka godzin po zamachu na premierze nowego "Batmana" w Denver. Jak czytamy na stronie internetowej stacji, podczas krótkiej rozmowy kobieta "natychmiast wyraziła zaniepokojenie, że jej syn może być zamieszany w zastrzelenie co najmniej 12 osób. - Macie odpowiednią osobę - powiedziała, najwyraźniej kierując się instynktem. - Muszę zadzwonić na policję... Muszę wylecieć do Kolorado" - cytuje jej wypowiedź ABC.

Informacja przekazana przez ABC była cytowana przez media na całym świecie, sugerując, iż matka zamachowca uważała go za zdolnego do zamordowania tylu osób.

Potwierdziła tylko swoją tożsamość?

Arlene Holmes zaprzeczyła jednak tym doniesieniom. W oświadczeniu odczytanym przez jej prawnika wyjaśniła: "20 lipca o 5.45 rano obudził mnie telefon od reportera ABC. W tym momencie nie wiedziałam nic o strzelaninie w Aurorze. Zapytał, czy jestem Arlene Holmes i czy moim synem jest James Holmes, który mieszka w Aurorze w Kolorado. Odpowiedziałam: tak, masz właściwą osobę. Miałam na myśli siebie. Poprosiłam go, aby wyjaśnił mi, dlaczego dzwoni, i powiedział o strzelaninie w Aurorze. Poprosił o komentarz. Powiedziałam mu, że nie mogę tego skomentować, bo nie wiem, czy osoba, o której mówi, to mój syn, i muszę się tego dowiedzieć" - napisała w oświadczeniu matka zamachowca.

ABC News utrzymuje, że wypowiedź matki zamachowca wyglądała tak, jak podano to w pierwszym komunikacie. W odpowiedzi na to prawnik Arlene Holmes zapytał, czy dziennikarze mają tę wypowiedź nagraną. Stacja odpowiedziała, że nie posiada żadnego zapisu rozmowy z matką zamachowca.

Tragiczna premiera

W strzelaninie, do której doszło w piątek podczas premierowego pokazu w Aurorze w Kolorado najnowszego filmu o Batmanie, zginęło 12 osób, a 58 odniosło obrażenia.

24-letni napastnik James Holmes od piątku przebywa w pojedynczej celi więzienia pod Denver. Wciąż nie wiadomo, jakimi motywami się kierował. Grozi mu kara śmierci, która w stanie Kolorado jest wykonywana przez wstrzyknięcie trucizny. Od 1976 roku odbyła się tylko jedna egzekucja.

Policja ujawniła, że mężczyzna od czterech miesięcy gromadził w swoim domu broń, amunicję, chemikalia i materiały wybuchowe.

DOSTĘP PREMIUM