Szkocja zalegalizuje małżeństwa homoseksualne

Szkocja ogłosiła plany zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. - To groźny eksperyment społeczny - ostrzega Kościół katolicki, wyrażając swoje niezadowolenie.

Pary homoseksualne w Szkocji mogą wstąpić w związek partnerski, ale formalnie nie mogą zawrzeć małżeństwa.

Szkocka minister Nicola Sturgeon powiedziała, że szkocki rząd pod koniec roku opublikuje ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne. Prawo ma wejść w życie na początku 2015 roku. - Rząd chce, by Szkocja była krajem równości i sprawiedliwości - tłumaczyła Sturgeon.

Rząd przed ogłoszeniem planów przeprowadził konsultacje społeczne. 65 proc. z 80 tys. ankietowanych wyraziło poparcie dla legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Kościół ostrzega przed "groźnym eksperymentem"

Dezaprobaty dla planów szkockiego rządu nie kryje Kościół katolicki. - To niebezpieczny eksperyment społeczny wprowadzony na masową skalę - powiedział rzecznik Kościoła katolickiego w Szkocji - Wierzymy, że czas pokaże, że to Kościół ma rację - dodał.

Szkocki rząd zapewnia, że nie będzie zmuszał żadnych związków wyznaniowych do przeprowadzania ceremonii małżeństw gejów.

W grudniu 2005 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono związki partnerskie dla par homoseksualnych. Mają one podobne prawa, jak małżeństwa heteroseksualne, ale formalnie nie mogą być nazywane małżeństwami.

Brytyjski rząd także zamierza zalegalizować małżeństwa homoseksualne do 2015 roku. Sprzeciwiają się temu niektórzy członkowie Partii Konserwatywnej, największej partii w kierowanej przez Davida Camerona koalicji rządzącej.

Szkocki rząd, kierowany przez niepodległościową Szkocką Partię Narodową, cieszy się autonomią od Londynu. Może wprowadzać własne ustawy dotyczące spraw wewnętrznych.

TOK FM PREMIUM