Skandal podczas transmisji z Igrzysk: Amerykańska TV pokazała Phelpsa zamiast hołdu dla ofiar zamachu

Choreograf ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie wyraził swój zawód po tym, jak amerykańska telewizja wycięła fragment ceremonii poświęcony ofiarom zamachu w londyńskim metrze w 2005 roku.

Stacja NBC podczas transmisji wycięła fragment, w którym upamiętniono ofiary ataku terrorystycznego na Londyn w lipcu 2005 roku. Zamiast tego stacja nadała wywiad z pływakiem Michaelem Phelpsem przeprowadzony przez gospodarza programu "American Idol" Ryana Seacresta. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje wśród amerykańskich widzów i organizatorów igrzysk.

- Jestem zniechęcony i zawiedziony - mówi Akram Khan, który stworzył choreografię na ceremonię otwarcia. - Czy ten segment nie jest wystarczająco przystępny? Nie jest wystarczająco komercyjny? - pytał z wyrzutem.

W samobójczych zamachach przeprowadzonych 7 lipca 2005 roku w londyńskim metrze i jednym z autobusów zginęły 52 osoby i dwóch zamachowców. Dzień przed atakami Londynowi przyznano organizację igrzysk.

W segmencie poświęconym ofiarom zamachu występowało 50 tancerzy, 9-letni chłopiec i Khan. Choreograf mówi, że chciał "przypomnieć śmiertelność wszystkich ludzi i wyrazić przekazywanie nadziei z pokolenia na pokolenie".

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM