Ryanair oszczędza na paliwie. Piloci musieli prosić o priorytetowe lądowanie

Ryanair oszczędza na paliwie dla samolotów - donosi ?Dziennik Gazeta Prawna?. Jak podają irlandzkie media, to powoduje, że piloci przewoźnika czasami wymuszają pierwszeństwo w lądowaniu.

Jak wynika z ustaleń irlandzkich mediów, Ryanair zaczął oszczędzać na paliwie dla samolotów. Firma wprowadziła zasadę "plog + 300". Oznacza ona, że samolot ma 300 kg paliwa dodatkowo ponad maksymalny przewidywalne zużycie. Pozwala to na przedłużenie lotu o zaledwie kilka minut. U tradycyjnych przewoźników dodatkowe paliwo starcza nawet na pół godziny.

Z tego powodu w razie przedłużenia lotu samoloty Ryanaira wysyłają sygnał "mayday" do obsługi lotniska. W ciągu jednej doby w hiszpańskiej Walencji trzy samoloty przewoźnika w ten sposób alarmowały tamtejszy port lotniczy. Wcześniej zostały odesłane z lotniska w Madrycie, gdzie nie mogły lądować ze względu na burzę. Obsługa lotniska w Walencji musiała przepuścić je przed innymi samolotami.

Wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Choć, jak zaznaczają irlandzkie media, budzi to wątpliwość z punktu widzenia bezpieczeństwa pasażerów.

Czytaj więcej w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej"

DOSTĘP PREMIUM