Amerykanie testują nowy typ odrzutowca. Z Nowego Jorku do Londynu przeleci w godzinę

Armia USA przeprowadziła test ponaddźwiękowego odrzutowca X-51A Waverider, który ma osiągnąć prędkość 6 machów, czyli prawie 7 tys. km na godzinę - podaje BBC. Z tą prędkością przeleciałby z Nowego Jorku do Londynu w niecałą godzinę.

Test maszyny odbył się nad Pacyfikiem. Prototyp samolotu został wyniesiony przez bombowiec B-52 na wysokość ponad 15 km. Potem odłączono go od maszyny i X-51A Waverider zaczął lot. Miał osiągnąć 6 machów, ale czy tak się stało, mają dopiero podać wojskowi. Po 5 minutach lotu prototyp spadł do oceanu.

Pentagon i NASA mają nadzieję, że testy pozwolą na budowę nowych rakiet. Jest to też kolejny krok do projektowania dużo szybszych ponaddźwiękowych samolotów cywilnych. Obecnie samoloty pasażerskie, jak np. Boening 737 latają z prędkością poniżej 1 macha, chociaż np. wcześniej latały samoloty ponaddźwiękowe jak Concorde do 2003 roku, czy Tu-144 do 1978 roku.

Wcześniejszy test z zeszłego roku był nieudany. Waverider leciał z prędkością 5 machów, ale nie osiągnął docelowej szybkości.

TOK FM PREMIUM