Rosyjska prasa o wizycie Cyryla: Zmienić ton. Konieczne jest wybaczenie

"Zmienić ton" - tak artykuł tytułuje rządowa "Rossijskaja gazieta". Dziennik przytacza słowa samego zwierzchnika rosyjskiej cerkwi prawosławnej, który mówi, że dla zmiany atmosfery konieczne jest słowo "wybacz".

W rosyjskich mediach wizyta patriarchy Cyryla w Polsce nie jest wydarzeniem numer jeden, ale wśród pojawiających się komentarzy zdecydowanie przeważają pozytywne.

"Izwiestia" piszą, że "Polaków i Rosjan pojedna ewangelia". Jak zaznacza gazeta, eksperci oceniają, że podpisywane dziś przesłanie z apelem o pojednanie nie przyniesie błyskawicznego efektu, ale sami przedstawiciele Kościołów mają nadzieję, że jego znaczenie będzie rosło z czasem. "Nowe pokolenia będą rosły ze świadomością, że słowa pojednania zostały wypowiedziane" - pisze dziennik. "Niezawisimaja gazieta" koncentruje się na tym, że Kościoły jednoczą się w obliczu zagrożeń współczesnego świata. Rosyjscy eksperci nazywają wizytę historyczną, bo nigdy dotąd zwierzchnik rosyjskiej cerkwi prawosławnej nie był w Polsce, na kanonicznym terytorium Watykanu. Ich zdaniem to na pewno przełom w relacjach między Kościołami. Czy przełoży się na klimat politycznych rozmów - tu głosy są podzielone.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM