Niemcy szykują proces byłemu strażnikowi z Auschwitz-Birkenau

W Niemczech może ruszyć proces kolejnego byłego strażnika z nazistowskiego obozu zagłady. Tym razem chodzi o mężczyznę, który od 1944 roku służył w Auschwitz-Birkenau.

Niemiecka Centrala Badania Zbrodni Nazistowskich zebrała już dokumenty w sprawie byłego strażnika i przekazała je prokuraturze. Jak ustalono, 87-letni obecnie mężczyzna w 1942 roku dobrowolnie wstąpił do Waffen-SS. Dwa lata później zaczął służbę w obozie Auschwitz-Birkenau.

Teraz może usłyszeć zarzut współudziału w zgładzeniu co najmniej 340 tys. osób, głównie węgierskich Żydów. Nie wiadomo na razie, kiedy proces mógłby się rozpocząć. Były strażnik mieszka za granicą. Prokuratura musi najpierw wystąpić z wnioskiem o ekstradycję.

Ostatni duży proces przeciwko strażnikowi z Auschwitz-Birkenau odbył się w Niemczech w 1976 roku i zakończył się uniewinnieniem. W ubiegłym roku przed sądem w Monachium zapadł wyrok w głośnej sprawie byłego strażnika z obozu w Sobiborze Iwana Demianiuka. 91-letniego mężczyznę skazano na pięć lat więzienia.

DOSTĘP PREMIUM