"Gwałt to gwałt" - Obama i Romney zgodnie krytykują kontrowersyjnego kongresmana

Gromy sypią się na głowę republikańskiego kongresmana Todda Akina, który stwierdził publicznie, że ciało kobiety po gwałcie może "zablokować ciążę". Ostro skrytykował go zarówno prezydent Barack Obama, jak i jego rywal - republikański kandydat do Białego Domu Mitt Romney.

Akin to kongresman Partii Republikańskiej w Missouri, startuje obecnie w wyborach do amerykańskiego Senatu. Kontrowersyjna wypowiedź padła w wywiadzie telewizyjnym. - Z tego co, jak rozumiem, mówią lekarze, to [ciąża w wyniku gwałtu] jest naprawdę rzadkie. Jeśli jest to gwałt we właściwym sensie tego słowa, kobiecy organizm ma sposoby, żeby to jakoś zablokować - mówił Akin.

Obama i Romney zgodnie potępiają

Wypowiedź wywołała burzę w USA. - Ten pogląd jest obraźliwy. Gwałt to gwałt i nie powinniśmy kwalifikować, o jakim typie gwałtu jest mowa, bo nie ma to sensu - stwierdził Barack Obama na konferencji prasowej w Białym Domu.

Obama zarazem przypomniał, że jego sztab popiera prawo kobiet do wyboru. - Te komentarze podkreślają to, że grupa polityków, w większości mężczyzn, nie powinna podejmować decyzji dotyczących zdrowia kobiet. To podstawowa różnica między nami a drugą partią - stwierdził, odnosząc się do Republikanów.

Mitt Romney, rywal Obamy w nadchodzących wyborach, także potępił Akina. - Ta wypowiedź jest obraźliwa, niewybaczalna i, szczerze mówiąc, błędna. Mam zupełnie inny pogląd na tę sprawę. To, co powiedział Akin, nie ma żadnych podstaw - powiedział Romney.

Romney jako gubernator Massachusetts popierał prawo kobiet do aborcji, ale podczas bieżącej kampanii wyborczej opowiadał się "za życiem".

Akin przeprasza i przywołuje 11 września

Akin w końcu przeprosił za swoją wypowiedź. - Znam kobiety, które zostały zgwałcone, i mimo, że żadna z nich nie zaszła w ciążę, przyznaję, że jest możliwe zajście w ciążę po gwałcie - mówił. - Chciałem przeprosić tych, których uraziłem. Popełniłem błąd - dodał.

Usprawiedliwiając się, przywołał zamachy na WTC 11 września 2001 roku i powiedział, że ratownicy nie prosili rannych o dokumenty, bo "każde życie jest cenne". - Nie sprawdzali ich, nie prosili o dowody, by stwierdzić, czy są ważni, czy nie. To mówi o tym, jak Amerykanie cenią życie istot ludzkich i jak je szanują - mówił.

Niepotwierdzony przez żadne badania naukowe argument o tym, że ciało kobiety może "blokować ciążę" w przypadku gwałtu, był już w przeszłości używany przez amerykańskich konserwatystów. Usprawiedliwiają oni w ten sposób żądanie całkowitego zakazu aborcji.

Podyskutuj o wyborach w USA na naszym profilu na Facebooku >>>

TOK FM PREMIUM