Irański sposób na kobiety żądne wiedzy. Zablokować im kierunki studiów

77 kierunków na studiach wyższych będzie dostępnych tylko dla mężczyzn. Władze w Teheranie zdecydowały się zablokować kobietom dostęp do studiowania kierunków naukowych i sztuk pięknych. Na irańskich uniwersytetach (na razie) dominują studentki.

Kobiety w Iranie garną się do nauki. 65 proc. studentów to kobiety. W ubiegłym roku na wyższe uczelnie dostało się o 30 proc. więcej kobiet niż mężczyzn. Irańskie ministerstwo nauki i technologii (któremu podlega szkolnictwo wyższe) postanowiło coś zrobić, by bronić patriarchalnego modelu rodziny. Kobiet - zdaniem władz w Teheranie - na uczelniach jest za dużo. Uczą się, zamiast zakładać rodziny i rodzić dzieci.

Od nowego roku akademickiego 36 uczelni wyższych zablokuje kobietom dostęp do nauki. 77 kierunków studiów magisterskich będzie miało "charakter jednopłciowy". Czyli będą mogli się na nich uczyć tylko mężczyźni.

Czemu? Ministerstwo tłumaczy, że ogranicza dostęp do niektórych kierunków (m.in. chemia, rachunkowość, angielska literatura, hotelarstwo), by przywrócić na nich "równowagę". Zdaniem ministerstwa edukacji uczy się na nich za wiele kobiet, które interesują się dziedzinami, które "nie są dla nich odpowiednie". Poza tym, jak tłumaczy minister edukacji Kamran Daneshjoo, nadal kobiety mogą studiować na 90 proc. kierunków.

W sprawie zaprotestowała m.in. Shirin Ebadi, pisarka i laureatka Nagrody Nobla, która pisze listy organizacji zajmujących się równouprawnieniem płci. - Kobiety próbuje się wtłoczyć z powrotem do domów. Dla niektórych nie do zniesienia jest to, że się emancypują i są bardziej widoczne w życiu publicznym - stwierdziła.

Ebadi ma rację, bowiem ograniczenie dostępu do nauki może oznaczać, że stopniowo kobiety będą miały coraz większe trudności w edukacji. Uniwersytet Przemysłu Naftowego postanowił w ogóle nie przyjmować kobiet. Tłumaczy to tym, że nawet jeśli skończą studia, to mają zerowe szanse na rynku pracy. Bo kobiet specjalistów nikt nie chce zatrudniać. Ten sam argument podaje Uniwersytet w Isfahanie, który przestał przyjmować kobiety na inżynierię górniczą.

Ebadi uważa również, że władze, odbierając kobietom szansę na edukację, chcą w ten sposób walczyć z rodzącym się ruchem feministycznym.

Ta nowa strategia jest również krytykowana przez irańskich parlamentarzystów, którzy wezwali ministra nauki i szkolnictwa wyższego do wytłumaczenia się z tych posunięć.

Wg danych UNESCO Iran ma najwyższy odsetek studentek na świecie. Co roku mury uniwersytetów opuszcza 750 tys. osób. 30 proc. z nich kończy kierunki techniczne.

Po rewolucji islamskiej w 1979 roku nawet konserwatywne rodziny coraz chętniej umożliwiają kobietom studiowanie, również na kierunkach ścisłych, uważanych powszechnie za bardziej "męskie".

DOSTĘP PREMIUM