Wielki nalot niemieckiej policji na neonazistów. Znaleźli flagi, broń, portret Hitlera

Niemcy walczą z neonazistami. Szef MSW Nadrenii Północnej-Westfalii zabronił działalności trzem skrajnie prawicowym grupom. Zaraz potem policja przeszukała prawie 150 mieszkań i biur trzech organizacji. Znaleźli broń palną, noże, flagi i dowody na powiązania z oficjalnie jedynie ?narodowo-prawicową? partią NPD.

W czasie zmasowanej akcji w Dortmundzie, Hamm i Akwizgranie w czwartek 23 sierpnia policjanci znaleźli m. in. broń palną, noże i kije bejsbolowe, a także co najmniej jedną podobiznę Adolfa Hitlera. Należały one do członków trzech organizacji: "Nationaler Wiederstand Dortmund", "Kameradschaft Hamm" i "Kameradschaft Aachener Land".

Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Ralf Jäger (SPD) mówił o "potężnym ciosie" zadanym neonazistom w tym kraju związkowym RFN.

- Członkowie tych organizacji dokonali wielu przestępstw - tchórzliwych, brutalnych napadów na ludzi myślących odmiennie niż oni, grozili i prześladowali imigrantów. Zwalczali państwo prawa - powiedział Jäger w telewizji WDR.

Dowód na powiązania NPD z neonazistami

W czasie rewizji funkcjonariusze natknęli się na prawie tysiąc plakatów skrajnie prawicowej partii NPD. Jej władze zawsze oficjalnie odżegnywały się od neonazistów. - To pokazuje, jak ścisłe są ich powiązania - skomentował Jäger. Eksperci od dawna wskazywali na kontakty neonazistów z NPD.

Według najnowszych statystyk tylko w samej Nadrenii Północnej-Westfalii (najludniejszym landzie RFN) w pierwszym półroczu 2012 zanotowano 1517 przestępstw popełnionych przez neonazistów. Szef landowego urzędu ochrony konstytucji Burkhard Freier ostrzegł przed rozprzestrzenianiem się neonazistowskiej ideologii.

- Stwierdzamy, że ciągle jeszcze neonazistom udaje się rekrutacja młodzieży - powiedział. Dodał, że władze zrobią wszystko, by temu zapobiec.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" przygotował film o akcji przeciw neonazistom - ZOBACZ

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed

DOSTĘP PREMIUM