USA bije rekordy sprzedaży broni. Kupują Arabowie z lęku przed Iranem

Stany Zjednoczone sprzedały w 2011 r. trzy razy tyle broni co rok wcześniej, osiągając zawrotną sumę 66,3 mld dolarów. Obecnie 79 proc. rynku sprzedaży broni na świecie jest w rękach Amerykanów. Główni odbiorcy to kraje z Zatoki Perskiej, które zbroją się z lęku przed atakiem Iranu.

Jeszcze nigdy USA nie sprzedawały tyle broni, co obecnie. Rekordowy pod tym względem był ubiegły rok - pisze "The New York Times". Dane, które przygotowali Richard F. Grimmett i Paul K. Kerr z działającej przy Kongresie organizacji badawczej, pokazują ogromny wzrost aktywności amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

embed

Cały rynek sprzedaży broni osiągnął na świecie w 2011 r. 85,3 mld dolarów. Amerykanie wykroili niemal 80 proc. tego tortu. Potężny przemysł rosyjski jest na drugim miejscu z obrotami obliczonymi na 4,8 mld dolarów.

Na szczycie listy odbiorców amerykańskiej broni są trzy kraje: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Państwa te zbroją się w związku ze wzrostem zagrożenia ze strony Iranu. Kupują głównie bardzo drogie samoloty i śmigłowce oraz zaawansowane technologie obronne. Arabia Saudyjska nabyła w 2001 r. 84 w pełni uzbrojone myśliwce F-15, broń rakietową, a także systemy wsparcia logistycznego. Unowocześniła także 70 posiadanych już F-15. Szejkowie kupili również śmigłowce Apache i Black Hawk. Tylko ten jeden kraj wydał na zbrojenia 33,4 mld dolarów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie postawiły głównie na zaawansowane systemy obronne warte 3,49 mld dolarów. Kraj ten zamówił także 16 śmigłowców Chinook za 939 mln dolarów. Oman kupił z kolei 18 myśliwców F-16 wartych 1,4 mld dolarów.

Wśród głównych nabywców broni z USA są również Indie, które zamówiły 10 samolotów transportowych C-17, oraz Tajwan, który wszedł w posiadanie rakietowego systemu ziemia-powietrze Patriot.

DOSTĘP PREMIUM