Zginęła zmiażdżona przez buldożer. Sąd: Izrael nie jest winny śmierci Rachel Corrie

Izraelski sąd odrzucił dziś pozew rodziny zmiażdżonej przez wojskowy buldożer propalestyńskiej aktywistki z USA. 23-letnia Rachel Corrie zginęła podczas protestu przeciwko wyburzaniu domów w strefie Gazy w 2003 r. Izrael uznał, że nie było to winą państwa - donosi BBC.

Rodzina Corrie oskarżyła państwo Izrael o bezprawne i intencjonalne zabicie 23-letniej Rachel po tym, jak dochodzenie w izraelskim wojsku zakończyło się wnioskiem, iż żołnierze nie są winni jej śmierci. Amerykanka była działaczką Ruchu Międzynarodowej Solidarności i zginęła, próbując powstrzymać izraelski buldożer przed wyburzeniem palestyńskiego domu w strefie Gazy.

Dziś sąd w Hajfie, gdzie toczył się proces, oświadczył, że choć śmierć Amerykanki była "niefortunnym wypadkiem", to Tel Awiw nie może odpowiadać za incydent, ponieważ doszło do niego w czasie "sytuacji wojennej", a Corrie chroniła terrorystów w wydzielonej "strefie działań militarnych" - informuje BBC .

"Kierowca buldożera nie widział Rachel"

Głównym argumentem przemawiającym za werdyktem miały być zeznania żołnierza, który kierował nieszczęsnym buldożerem - twierdził on, że nie zauważył przed sobą młodej kobiety. Sędzia Oded Gershon uznał tym samym, że państwo Izrael nie musi wypłacać rodzinie 23-latki żadnego odszkodowania. Amerykanie ubiegali się zadośćuczynienie i zwrot kosztów postępowania sądowego w wysokości symbolicznego dolara.

Państwo Corrie, którzy specjalnie przyjechali ze Stanów na ogłoszenie werdyktu, nie ukrywali swojego niezadowolenia. Powtórzyli w rozmowie z reporterami zeznania aktywistów propalestyńskich, którzy byli z Rachel w momencie jej śmierci i którzy twierdzili, że kierowca na pewno ją widział.

"To tragiczny dzień także dla Izraela"

- I wierzymy, że tak właśnie było - powiedziała matka ofiary, Cindy Corrie. I dodała: - Wierzymy też, że ludność cywilna w strefie Gazy ma prawo do obrony... To tragiczny dzień nie tylko dla naszej rodziny, ale i dla praw człowieka, ludzkości, praworządności, i samego państwa Izrael.

Według komórki ONZ, która zajmuje się palestyńskimi uchodźcami, izraelska armia w ciągu 4 lat odebrała schronienie 17 tys. mieszkańcom strefy Gazy, czyniąc ich bezdomnymi. Akcja masowych wyburzeń ich domów przyniosła potępienie ze strony międzynarodowej społeczności.

DOSTĘP PREMIUM