Co o śmierci Olofa Palmego wiedziała zmarła miliarderka? "Eva Rausing była na policji"

Eva Rausing, żona dziedzica fortuny Tetra Pak, która w tajemniczych okolicznościach zmarła w maju, wiedziała coś o śmierci Olofa Palmego - szwedzkiego premiera zamordowanego w 1986 r. Informację przekazali szwedzcy prokuratorzy, a potwierdził Scotland Yard - pisze "The Guardian".

48-letnia Eva Rausing została znaleziona martwa w lipcu w wartej 70 mln funtów rezydencji w dzielnicy Belgravia w Londynie. Rausing była uważana za jedną z najbogatszych kobiet Wlk. Brytanii. Sekcja zwłok wykazała jednak, że zmarła na początku maja, co oznacza, że zwłoki leżały w pokoju dwa miesiące.

Jej mąż, miliarder Hans Kristian Rausing, dziedzic fortuny firmy Tetra Pak, został aresztowany pod zarzutem morderstwa swojej żony, ale zwolniono go, kiedy okazało się, że zmarła ona na atak serca. Tłumaczył policji, że nie mógł pogodzić się ze śmiercią żony, załamał się i ma ogromne dziury w pamięci. Małżeństwo było od lat uzależnione od narkotyków - para poznała się lata temu w klinice odwykowej w USA.

Rausing spotkała się ze szwedzkimi śledczymi

Szwedzcy prokuratorzy ujawnili, że Eva Rausing kontaktowała się z nimi w sprawie śmierci Olofa Palmego - premiera Szwecji, który został zastrzelony na ulicy w 1986 r. - Mogę potwierdzić, że Eva Rausing spotkała się ze szwedzkimi śledczymi, którzy prowadzą sprawę Palmego. Otrzymaliśmy też informacje na ten temat od władz brytyjskich. Nie mogę na razie zdradzić nic więcej - powiedziała dziennikowi "The Guardian" Kerstin Skarp - pełniąca obowiązki prokuratora generalnego Szwecji.

Przedstawiciele Scotland Yardu potwierdzili, że są w posiadaniu ważnych informacji związanych z Evą Rausing i śmiercią Olofa Palmego i że przekazali je Szwedom. Dziennik "Dagens Nyheter" napisał, że brytyjska policja natknęła się na nie podczas przeszukiwania komputera Rausing. Scotland Yard chce w tej sprawie przesłuchać Hansa Kristiana Rausinga, który obecnie znów przebywa w klinice odwykowej.

Premiera zabił biznesmen?

Rąbka tajemnicy uchylił niespodziewanie Gunnar Wall, który napisał dwie książki o hipotezach dotyczących zamachu na premiera Szwecji. Twierdzi on, że Eva Rausing skontaktowała się z nim w czerwcu 2011 r. Miała powiedzieć, że Olof Palme został zabity przez przedsiębiorcę, który obawiał się, że polityk może stanowić zagrożenie dla jego interesów. Rausing przekazała także, że trzy razy pytała biznesmena o sprawę zamachu.

W jednym z maili do Gunnara Walla napisała: "Nie zapomnij zająć się tą sprawą, kiedy nagle umrę! Tylko żartuję, mam nadzieję...". Autor książek o Palmem powiedział "Guardianowi", że kiedy maile od Rausing przestały przychodzić, zapomniał o sprawie. Od razu wrócił do niej, kiedy usłyszał o jej śmierci w niejasnych okolicznościach. - Powiedziała mi jeszcze, że ma zamiar spotkać się z prokuratorami, by przekazać im informacje - wyjawił Wall.

Para bogaczy narkomanów

Według BBC, obecna wartość koncernu Tetra Pak to 5,4 mld funtów. 86-letni obecnie Hans Rausing senior figurował w 2010 r. na 64. miejscu sporządzonej przez magazyn "Forbes" listy najbogatszych ludzi świata. W 1954 roku stanął na czele firmy Tetra Pak, która pod jego kierownictwem wylansowała między innymi kartonowe opakowania na mleko o przedłużonej trwałości.

Nad jego synem i jego żoną ciążyły skandale narkotykowe. Zarówno Eva, jaki i jej mąż byli uzależnieni. W 2008 r. oboje zostali aresztowani pod zarzutem posiadania kokainy i heroiny po tym, gdy Evę zatrzymano przy próbie wniesienia niewielkiej ilości narkotyków do ambasady USA w Londynie. Postępowanie karne w tej sprawie zostało umorzone.

Kto zabił Palmego?

Olof Palme, jeden z najwybitniejszych polityków światowych swoich czasów, został zamordowany wieczorem 28 lutego 1986 r., kiedy wychodził z żoną, bez żadnej eskorty, z kina w centrum Sztokholmu. Podejrzenia padły na Christera Petterssona, którego rozpoznała żona polityka. Pettersson, drobny kryminalista, został skazany na dożywocie, jednak wypuszczono go na wolność, kiedy zeznania Lisbet Palme uznano za niewystarczające.

W 2004 r. Pettersson powiedział dziennikowi "Aftonbladet", że wie, kto zabił Olofa Palmego i że osobiście powie to Martenowi Palmemu, synowi zamordowanego premiera. Jednak do spotkania nigdy nie doszło, ponieważ Marten Palme zmarł w kilka dni później na wylew krwi do mózgu. W tym samym roku zmarł także Pettersson. Na temat zabójstwa Palmego było wiele różnych hipotez, wysuwano podejrzenia dotyczące terrorystów kurdyjskich, służb specjalnych RPA, a nawet armii szwedzkiej.

DOSTĘP PREMIUM