Niemiecka prasa: TVP na krawędzi bankructwa

Dziennik "Die Welt" poświęca jeden z artykułów sytuacji w polskiej telewizji publicznej. Chwali m.in. dyrektor TVP Kultura Katarzynę Janowską, ale zwraca też uwagę na problemy finansowe TVP.

Janowska i jej pomysły "są jak świeży powiew wiatru" - pisze warszawski korespondent "Die Welt" Gerhard Gnauck, opisując współorganizowany przez nią festiwal "Literacki Sopot". Jednak - jak zauważa autor - "ten świeży wiatr wieje przez krajobrazy naznaczone przez płacz i zgrzytanie zębów". Polska telewizja publiczna ma bowiem ogromny problem finansowy.

Gauck wyjaśnia, że ów problem bierze się z tego, że - inaczej niż w Niemczech - wielu Polaków nie płaci abonamentu, a zapowiedziana nowa ustawa medialna nadal nie ujrzała światła dziennego.

Na tym tle niemiecki korespondent z uznaniem przytacza przykład Janowskiej i sukcesów kierowanego przez nią kanału TVP Kultura. "I to wszystko przy budżecie 4,5 mln euro i zaledwie 19 etatach" - dziwi się autor artykułu.

Gnauck przypomina przy tym, że przywódcy "Trójkąta Weimarskiego": Komorowski, Merkel i Sarkozy w 2011 roku publicznie zadeklarowali, że zbadają możliwość dokooptowania Polski jako trzeciego partnera do francusko-niemieckiego kanału telewizyjnego ARTE. Jednak, jak zauważa autor artykułu, w obecnej sytuacji finansowej TVP jest to nierealne, choć pożądane.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.

embed

DOSTĘP PREMIUM