Rosja: dwie kobiety zamordowane. Obok ciał napis: "Uwolnić Pussy Riot"

Kilka dni temu w Kazaniu w środkowej Rosji znaleziono ciała dwóch brutalnie zamordowanych kobiet. Na ścianie mieszkania, w którym były zwłoki, policjanci odkryli napis "Uwolnić Pussy Riot". Najprawdopodobniej wykonano go krwią.

Ofiary to 76-letnia rencistka oraz jej 38-letnia córka. Zostały zamordowane we własnym mieszkaniu. Na ścianie jednego z pomieszczeń ktoś - prawdopodobnie zabójca - napisał substancją przypominającą krew: "Uwolnić Pussy Riot". Badania jeszcze nie potwierdziły, że była to krew ofiar. Informację o napisie podano dopiero dzisiaj.

Adwokat zespołu Pussy Riot Nikolai Polozov określił to wydarzenie "brudną prowokacją". Podkreślił, że ma nadzieję na szybkie złapanie i ukaranie mordercy. - Przykro mi, że jacyś zwyrodnialcy używają nazwy zespołu - powiedział.

Tożsamość ofiar nie jest znana. Na razie nic nie wskazuje na to, by miały one jakikolwiek związek z członkiniami Pussy Riot. Zdaniem śledczych zabójca prawdopodobnie chciał wprowadzić w błąd policję. Być może próbuje odwrócić uwagę od siebie i zrzucić odpowiedzialność za zbrodnię na zwolenników Pussy Riot.

- Rosyjskie media na razie niewiele o tym mówią, bo to świeża sprawa. Pojawiają się jednak teorie o prowokacji lub że zabójstwa dokonał jakiś szalony narkoman - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl Wacław Radziwinowicz, korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie.

- Emocje związane ze sprawą Pussy Riot są w Rosji bardzo silne, Co chwilę dzieje się tutaj coś dziwnego i złego - dodał Radziwinowicz. - Widać, że kraj jest podminowany. Emocje religijne są bardzo silne i być może to one w ten tragiczny i makabryczny sposób się uzewnętrzniły.

Trzy członkinie Pussy Riot - 22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 24-letnia Maria Alochina i 29-letnia Jekatierina Samucewicz - zostały skazane przez moskiewski sąd w sierpniu. Za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" spędzą dwa lata w łagrze. Rosyjska prokuratura poszukuje pozostałych dwóch członkiń zespołu, które - jak wynika z informacji zamieszczonych przez pełnomocnika zespołu na Twitterze - uciekły z Rosji.

TOK FM PREMIUM